Економіка

Трамп підписав указ про глибоководне видобування корисних копалин

Дональд Трамп підписав спірний указ, що сприяє глибоководному видобутку корисних копалин у США та міжнародних водах.

Дональд Трамп підписав указ, що викликав суперечки, спрямований на активізацію глибоководного видобутку корисних копалин як у США, так і в міжнародних водах. Цей указ, виданий у четвер, є частиною зусиль президента США для збільшення доступу країни до мінералів, які використовуються в аерокосмічній, зеленої технології та охороні здоров'я.

Глибоководні райони містять мільярди тонн каменів, що мають форму картоплі, відомих як поліметалічні вузли, які багаті на критично важливі мінерали, такі як кобальт та рідкоземельні елементи. Багато інших країн та екологічні групи виступають проти глибоководного видобутку в міжнародних водах без додаткових досліджень. Указ США має на меті "встановити Сполучені Штати як глобального лідера в відповідальному дослідженні морських мінералів".

Цей крок, як вважають аналітики, обминає тривалі переговори ООН щодо видобутку в міжнародних водах. "Авторизація США... порушує міжнародне право і шкодить загальним інтересам міжнародної спільноти", - заявив речник Міністерства закордонних справ Китаю Гуо Цзякун у п'ятницю. Китай домінує у виробництві рідкоземельних елементів та критичних металів, таких як кобальт і літій. Трамп, за словами аналітиків, розчарований відносною слабкістю позиції США.

"Ми хочемо, щоб США випередили Китай у цій ресурсній сфері під океаном, на дні океану", - зазначив один з американських чиновників у четвер. Щоб досягти цього, указ передбачає прискорення процесу видачі ліцензій на дослідження та дозволів на видобуток як у власних водах, так і в "районах, що виходять за межі національної юрисдикції". Адміністрація оцінює, що глибоководний видобуток може збільшити ВВП країни на 300 мільярдів доларів (225 мільярдів фунтів стерлінгів) протягом 10 років і створити 100 тисяч робочих місць.

ЄС, Великобританія та інші країни підтримують мораторій на цю практику до проведення подальших наукових досліджень. Екологи та вчені стурбовані тим, що невідомі види, які живуть у глибоких водах, можуть постраждати від цього процесу. "Глибоководний видобуток - це глибоко небезпечне підприємство для нашого океану", - сказав Джефф Уоттерс з Ocean Conservancy, екологічної групи, що базується в США. "Шкода, завдана глибоководним видобутком, не обмежується дном океану: вона вплине на всю водну колонку, зверху донизу, і на всіх, хто на неї покладається", - додав він у заяві, опублікованій у п'ятницю.

Неясно, як швидко може початися глибоководний видобуток, але одна з компаній, The Metals Company (TMC), вже подала заявки на отримання дозволів у міжнародних водах. Генеральний директор TMC Жерар Баррон раніше заявляв, що сподівається розпочати видобуток до кінця року. Разом з іншими представниками гірничодобувної промисловості він заперечує екологічні заяви та стверджує, що абіссальна зона - на глибині від 3000 до 6000 метрів - має дуже низькі концентрації життя. "Тут немає флори. А якщо ми виміряємо кількість фауни [тваринного життя] у вигляді біомаси, то вона становить близько 10 г на квадратний метр. Це порівнюється з більш ніж 30 кг біомаси, де світ активно видобуває більше нікелю, тобто в наших екваторіальних тропічних лісах", - раніше сказав він у інтерв'ю BBC.

Недавня стаття, опублікована в Природничому музеї та Національному центрі океанографії, розглянула довгострокові наслідки глибоководного видобутку на основі тесту, проведеного в 1970-х роках. Вона дійшла висновку, що деякі організми, що живуть у осаді, змогли відновити місце і відновитися після тесту, але більші тварини, здається, не повернулися. Вчені дійшли висновку, що це могло статися через те, що більше не було вузлів, на яких вони могли б жити. Поліметалічні вузли, де знаходяться мінерали, формуються мільйони років, і тому їх не можна легко замінити.