Трамп анонсує нові постачання зброї для України
За даними BBC, Дональд Трамп, президент США, вперше з моменту свого повернення до Білого дому, оголосив про намір надати Україні нові військові постачання. У рамках нової угоди США продадуть зброю країнам НАТО, які, в свою чергу, передадуть її Києву в умовах боротьби з російською агресією.
Трамп не надав багато деталей щодо того, що він назвав "мільярдами доларів військової техніки". Проте, коли його запитали, чи включає угода системи протиповітряної оборони Patriot та перехоплювачі, він відповів: "Це все". Один з європейських союзників має 17 систем Patriot, і "значна частина" з них незабаром буде надіслана в Україну, зазначив Трамп.
Важливий крок для України
Для України, яка наразі має лише кілька батарей, це є важливим кроком вперед, що надає Києву можливість розширити захист від російських балістичних та крилатих ракет. Генеральний секретар НАТО, Марк Рютте, сидячи поруч з Трампом, натякнув на можливість більшого пакету допомоги. "Це ширше, ніж Patriot", - сказав він. "Це означатиме, що Україна зможе отримати дійсно величезні обсяги військової техніки, як для протиповітряної оборони, так і для ракет, боєприпасів...".
Це важливий момент, оскільки менше ніж два тижні тому в Києві панувала паніка через новини про те, що Пентагон призупинив військові поставки в Україну, включаючи системи Patriot. Обставини, що призвели до цього рішення, залишаються незрозумілими, але в понеділок Трамп знову спробував зменшити його значення, заявивши, що це було зроблено з усвідомленням того, що ця угода буде укладена. "Ми були досить впевнені, що це станеться, тому ми зробили невелику паузу", - сказав президент.
Перемога для Рютте
Завдяки складним переговорам, багато з яких були пов'язані з Рютте, постачання зброї можуть продовжуватися без фінансового навантаження на Вашингтон. "Ми готові витратити багато грошей", - сказав Трамп, "і ми просто не хочемо цього більше". Ця угода є особистою перемогою для Рютте, який, за словами Трампа, "шепотів" йому на вухо, підбадьорюючи президента, частково допомагаючи забезпечити зобов'язання всіх членів НАТО витрачати 5% ВВП на оборону.
Рютте продовжував хвалити Трампа, називаючи останню угоду "досить великою" і стверджуючи, що "абсолютно логічно", що європейські члени НАТО повинні за це платити. Він зазначив, що кілька країн, включаючи Великобританію, Німеччину, Фінляндію, Швецію, Норвегію та Нідерланди, готові взяти участь у цій ініціативі. "І це лише перша хвиля", - додав він. "Будуть ще більше".
Трамп ставить москві новий ультиматум
У окремому розвитку подій Трамп погрожує москві новим терміном: якщо володимир путін не погодиться на угоду про припинення вогню протягом наступних 50 днів, росія та її торгові партнери будуть піддані 100% вторинним тарифам. Це новий підхід, який Київ та члени Конгресу США закликали реалізувати протягом тривалого часу: тиснути на росію, націлюючи на країни, які продовжують купувати російську нафту та газ, такі як Китай та Індія.
Цей крок Трампа відбувається на фоні роботи Сенату США над законопроектом, який передбачає введення значно жорсткіших санкцій. Президент зазначив, що законопроект Сенату, який передбачає 500% вторинні тарифи, може бути "дуже хорошим", але додав, що це "в певному сенсі безглуздо, оскільки в певний момент це не має значення".
Перспективи для України
Хоча деталі загроз Трампа залишаються дещо розмитими, понеділок став моментом, коли президент США нарешті відходить від своєї заплутаної віри у володимира путіна, надаючи російському лідеру час для переговорів. Це точно не повернення до обіцянок Джо Байдена підтримувати Україну "стільки, скільки потрібно", але й не зовсім нейтральна позиція, яка розлютила Україну та її західних союзників. Трамп, здається, гарантував, що важливий потік зброї з США в Україну залишиться відкритим на даний момент – за умови, що інші за це заплатять. Але 50 днів можуть здатися дуже довгими для українців, які піддаються майже нічним атакам дронів та ракет.