Політика

Трамп і путін обговорили мир у війні проти України

У телефонній розмові Трампа і путіна обговорили мирні ініціативи для України. Лідери домовилися про припинення вогню та обмін полоненими.

Тривала розмова лідерів

Телефонна розмова президента Сполучених Штатів Дональда Трампа з президентом РФ Володимиром Путіним, що відбулася 18 березня, тривала півтори години. Про завершення перемовин повідомили у Білому домі та російських державних ЗМІ. Як зазначили в адміністрації президента США, Трамп і Путін говорили про необхідність миру та припинення вогню у війні проти України.

Основні теми обговорення

"Обидва лідери погодилися, що цей конфлікт має завершитися тривалим миром. Вони також наголосили на необхідності покращення двосторонніх відносин між Сполученими Штатами та Росією", - написала речниця Білого дому Керолайн Левітт у дописі в X, який був поширений на сторінці Білого дому в цій соціальній мережі.

За її словами, Трамп і Путін домовилися, що "рух до миру розпочнеться з припинення ударів по енергетиці та інфраструктурі, а також з технічних перемовин щодо впровадження морського перемир'я в Чорному морі, повного припинення вогню і встановлення постійного миру". Ці перемовини мають негайно розпочатися на Близькому Сході.

Взаємні ініціативи

У пресслужбі Кремля також підтвердили, що Путін погодився на пропозицію про взаємну відмову сторін від ударів на 30 днів по об'єктах енергетичної інфраструктури. "Володимир Путін позитивно відгукнувся на цю ініціативу і одразу дав російським військовим відповідну команду", - йдеться в повідомленні Кремля.

Крім того, Путін повідомив Трампу, що 19 березня Росія і Україна проведуть обмін полоненими у форматі 175 на 175 людей. Також Києву будуть передані 23 важкопоранені українські військовослужбовці, що в РФ назвали "жестом доброї волі".

Позиції лідерів

Ця розмова стала вже другою між Трампом і Путіним з моменту вступу Трампа на посаду в січні цього року. Під час розмови Путін заявив Трампу про "принципову прихильність" мирному врегулюванню. Однак у контексті ініціативи президента США щодо запровадження 30-денного перемир'я, Путін звинуватив Україну у "нездатності домовлятися" та вказав на нібито порушення домовленостей.

Путін також наголосив на необхідності припинення мобілізації в Україні та озброєння ЗСУ, що, за його словами, є ключовою умовою для недопущення ескалації конфлікту. Серед інших питань, які обговорювали Трамп і Путін, було питання Близького Сходу як регіону потенційної співпраці для запобігання майбутнім конфліктам.

Висновки

Як повідомлялося, напередодні Трамп заявив у своїй соцмережі TruthSocial, що "багато елементів остаточної угоди були узгоджені, але багато чого ще залишається". Натомість раніше 18 березня Путін виступив з антизахідною промовою, заявивши, що Захід намагатиметься підірвати й ослабити Росію, навіть якщо скасує санкції, запроваджені через її вторгнення в Україну, повідомляє агенція DW.