Політика

Трамп і Нетаньяху обговорили мир у Газі та плани щодо палестинців

Президент США Дональд Трамп заявив про позитивні результати переговорів щодо закінчення війни в Газі під час зустрічі з прем'єр-міністром Ізраїлю Бенджаміном Нетаньяху.

Переговори про мир у Газі

Президент США Дональд Трамп висловив оптимізм щодо переговорів, які можуть призвести до закінчення війни в Газі. Під час зустрічі з прем'єр-міністром Ізраїлю Бенджаміном Нетаньяху в Вашингтоні, Трамп зазначив, що, на його думку, "переговори йдуть дуже добре". Він також висловив упевненість, що ХАМАС готовий до припинення 21-місячного конфлікту, заявивши: "Вони хочуть зустрітися і хочуть мати це припинення вогню".

Ця зустріч відбулася після останніх раундів непрямих переговорів про припинення вогню між Ізраїлем і ХАМАС у Катарі, які не принесли прориву, хоча переговори продовжаться цього тижня. Трамп, відповідаючи на запитання журналіста про те, що заважає укладенню мирної угоди в Газі, сказав: "Я не думаю, що є затримка. Я вважаю, що все йде дуже добре".

Плани щодо палестинців

Обидва лідери обговорили можливі плани щодо переселення палестинців. Трамп зазначив, що має підтримку від сусідніх країн Ізраїлю. Нетаньяху, у свою чергу, заявив, що працює з США над пошуком країн, які можуть "надати палестинцям краще майбутнє". "Якщо люди хочуть залишитися, вони можуть залишитися, але якщо вони хочуть виїхати, вони повинні мати можливість виїхати", - сказав Нетаньяху.

Проте палестинська влада раніше відкинула плани переселення, підкресливши, що це порушує міжнародне право. Нетаньяху також зменшив ймовірність повної державності палестинців, заявивши, що Ізраїль "завжди" зберігатиме контроль над безпекою в Газі. "Тепер люди скажуть, що це не повна держава, це не держава. Нам все одно", - додав він.

Номінація на Нобелівську премію миру

На зустрічі ізраїльський прем'єр також повідомив, що номінував Трампа на Нобелівську премію миру, що, за повідомленнями, є давньою метою президента США. "Він укладає мир, поки ми говоримо, в одній країні, в одному регіоні за іншим", - сказав Нетаньяху, представляючи Трампу листа, надісланого до комітету премії.

Трамп раніше заявляв, що буде "дуже рішучим" з ізраїльським прем'єром щодо закінчення війни і вказав, що "ми укладемо угоду" цього тижня. Спочатку Біла хата заявила, що зустріч між двома лідерами не буде відкрита для медіа, описуючи її як приватну вечерю, під час якої Трамп зосередиться на завершенні війни та поверненні всіх заручників.

Перешкоди на шляху до угоди

Пропозиція про припинення вогню, підтримувана США, передбачає, що ХАМАС звільнить 10 живих заручників і тіла 18 загиблих заручників у п'яти етапах протягом 60-денного перемир'я. Ізраїль, у свою чергу, має звільнити невідому кількість палестинських в'язнів і вивести війська з частин Гази, де наразі контролює близько двох третин території. Проте перешкоди до угоди залишаються значними. Основне питання стосується гуманітарної допомоги, оскільки ХАМАС наполягає на закритті роботи Гуманітарного фонду Гази, тоді як ізраїльська делегація відмовляється обговорювати це питання, стверджуючи, що не має повноважень для цього.

Протести під час візиту Нетаньяху

Під час візиту Нетаньяху до Вашингтона, його броньований лімузин проїжджав повз десятки протестувальників, які зібралися біля охоронних воріт, тримаючи палестинські прапори та закликаючи до арешту прем'єра Ізраїлю. Нетаньяху, разом із його колишнім міністром оборони Йоавом Галлантом та командиром ХАМАС Мохаммедом Дейфом, стали об'єктами ордера на арешт, виданого Міжнародним кримінальним судом (МКС) у листопаді за звинуваченнями у військових злочинах та злочинах проти людяності. Нетаньяху відкинув ці звинувачення, назвавши ордери антисемітськими, тоді як адміністрація Трампа наклала санкції на чотирьох суддів МКС за те, що вона назвала "безпідставними діями, спрямованими на Америку або нашого близького союзника, Ізраїль".

Перспективи мирних переговорів

Останній раунд переговорів щодо війни в Газі розпочався в неділю в Досі, де представники сиділи в різних кімнатах одного й того ж будинку. Другий раунд відбувся в понеділок і закінчився без прориву, повідомив палестинський чиновник, знайомий з переговорами. Віткофф мав приєднатися до переговорів у Досі пізніше цього тижня в спробі досягти припинення вогню, оскільки конфлікт у Газі наближається до свого 22-го місяця.

Говорячи з BBC, посол США в Ізраїлі Майк Хаккабі відмовився сказати, чи Трамп надасть письмову гарантію, що запропоноване 60-денне припинення вогню буде продовжено, поки тривають переговори. "Я просто не знаю", - сказав Хаккабі. Це одна з ключових вимог ХАМАС і перешкода в нинішніх переговорах. Коли його запитали, чи вважає він, що Трамп може досягти прориву з ізраїльським лідером, Хаккабі відповів: "Я не пророк. Я не можу передбачити майбутнє, тому не буду намагатися сказати, що станеться".