Політика

Трамп і Маск знову в конфлікті через держдотації

Конфлікт між Трампом і Маском загострився через законопроєкт про держвитрати.

Конфлікт між Трампом і Маском

Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп і мультимільярдер Ілон Маск знову вдалися до словесної суперечки та закидів. Причиною нової ворожнечі між колишніми союзниками став законопроєкт адміністрації президента США про багатомільярдні держвитрати.

У відповідь на такі плани уряду Маск заявив, що члени Конгресу, які підтримають цей законопроєкт, "програють свої праймеріз наступного року, навіть якщо це буде останнє, що я зроблю на цій Землі". "Якщо цей божевільний закон про витрати буде ухвалено, наступного дня буде сформовано Американську партію", - пригрозив Маск увечері понеділка, 30 червня, в дописі в соцмережі X, зауваживши, що США потребують альтернативи демократам і республіканцям.

Взаємні звинувачення

Після цього Трамп знову закинув бізнесмену, що той насправді прагне зберегти дотації на електромобілі. Він висловив думку, що Департамент державної ефективності (DOGE), який Маск донедавна очолював, мав би перевірити субсидії, що отримують компанії Маска. "Ілон, можливо, отримує більше дотацій, ніж будь-яка людина в історії, і без дотацій Ілону, ймовірно, довелося б 'прикрити лавочку' і повернутися додому в Південну Африку. Не було б ніяких запусків ракет, супутників чи виробництва електромобілів, і наша країна заощадила б цілий статок. Можливо, нам варто було б попросити DOGE добряче, уважно поглянути на це? Заощадили б добрячі гроші", - написав Трамп у соцмережі TruthSocial.

У відповідь на допис з погрозами Трампа, Маск написав у своїй соцмережі X: "Я буквально кажу: Усі (дотації. - Ред.) припиніть. Негайно". Утім, Маск не став уточнювати, чи має він на увазі лише виплати його компаніям, чи держдотації взагалі.

Вплив на ринок

Власне, Трамп і раніше погрожував припинити державні субсидії та контракти для Маска, коли їхні стосунки на початку червня переросли в повномасштабну суперечку в соціальних мережах щодо законопроєкту, який, за словами безпартійних аналітиків, збільшив би державний борг США приблизно на три трильйони доларів, пише DW.

Насправді багато бізнесів Маска й справді істотно залежать від державного фінансування. Приміром, відома аерокосмічна компанія SpaceX, а також її супутниковий підрозділ Starlink, мають пакет угод з федеральним урядом США або іншими державними відомствами на загальну суму близько 22 мільярдів доларів.

Раніше розбіжності між Маском і Трампом також спричинили волатильність для курсу акцій компанії Tesla. Так, під час торгів 5 червня біржова вартість цієї провідної компанії з виробництва електромобілів опустилася на суму близько 150 мільярдів доларів, що стало найбільшим одноденним падінням в історії компанії, хоча згодом вартість цих цінних паперів відновилася. 1 липня акції Tesla, які торгуються у Франкфурті, впали на п’ять відсотків.