Трамп і його бюджет
Цього тижня Дональд Трамп відзначив ухвалення свого бюджету, відомого як "Великий красивий бюджетний законопроект", у Конгресі. Однак, разом із цим, знову виникають сумніви щодо масштабів і стійкості запозичень США з інших країн. За прогнозами, бюджет Трампа, що передбачає зниження податків, додасть щонайменше 3 трильйони доларів до вже величезного боргу США, який становить 37 трильйонів доларів.
Критика бюджету
Не бракує критиків цього плану, зокрема колишнього союзника Трампа, Ілона Маска, який назвав його "огидною абомінацією". Зростаючий борг викликає питання про те, чи є межа для того, скільки світ може позичити "дядькові Сему". Ці сумніви вже відображаються на зниженні вартості долара та підвищенні процентних ставок, які інвестори вимагають для позик США.
Стан долара
З початку року долар впав на 10% щодо фунта стерлінгів і на 15% щодо євро. Хоча загалом витрати на запозичення в США залишаються стабільними, різниця між процентними ставками на довгострокові та короткострокові позики зросла, що сигналізує про зростаючі сумніви щодо довгострокової стійкості запозичень США. Це відбувається незважаючи на те, що США знижують процентні ставки повільніше, ніж ЄС та Великобританія.
Прогнози економістів
Засновник найбільшого хедж-фонду у світі, Рей Даліо, вважає, що запозичення США перебуває на роздоріжжі. Він оцінює, що США скоро витрачатимуть 10 трильйонів доларів на рік на погашення боргів і відсотків. "Я впевнений, що фінансовий стан уряду США перебуває на критичній точці, оскільки, якщо це не буде вирішено зараз, борги зростуть до рівнів, які не можна буде управляти без великих травм", - зазначає Даліо.
Можливі наслідки
Які можуть бути наслідки? Перший варіант - різке скорочення державних витрат, значне підвищення податків або обидва. Даліо пропонує зменшити бюджетний дефіцит з 6% до 3% найближчим часом, щоб уникнути проблем у майбутньому. Новий бюджет Трампа скоротив деякі витрати, але також знизив податки більше, тому поточна політична траєкторія йде в протилежному напрямку.
Другий варіант - як і в попередніх кризах, Федеральний резерв США може надруку більше грошей і використовувати їх для викупу державного боргу, як це було після великої фінансової кризи 2008 року. Але це може призвести до інфляції та нерівності.
Третій варіант - простий дефолт США. Невміння платити може призвести до серйозних наслідків для світової фінансової системи.
Ситуація з доларом
На даний момент, на щастя, ймовірність цього не є високою. Проте, економіст і колишній керівник облігацій Мохамед Ель-Еріан зазначає, що багато хто намагається зменшити свої запаси доларів. "Долар перевантажений, і світ це знає, тому ми спостерігаємо зростання золота, євро та фунта, але важко рухатися в масштабах, тому насправді дуже мало місць, куди можна піти", - говорить він.
Висновок
Незважаючи на всі ці виклики, майбутнє долара та державних облігацій США обговорюється на найвищих рівнях. Губернатор Банку Англії нещодавно зазначив, що рівні боргу США та статус долара "дуже на умі" у секретаря скарбу США Бессента. Хоча долар наразі не під загрозою, ці питання не слід недооцінювати. Борг у 37 трильйонів доларів - це незбагненна сума, і якщо ви заощаджували мільйон доларів щодня, вам знадобилося б 100 000 років, щоб накопичити таку суму.
На думку експертів, розумний спосіб оцінити борг - це відсоток від доходу країни. Економіка США виробляє близько 25 трильйонів доларів на рік. Хоча рівень боргу до доходу значно вищий, ніж у багатьох інших країн, він не такий високий, як у Японії чи Італії, і має перевагу найінноваційнішої та найбагатшої економіки світу за собою.
Як зазначає автор книги "Смерть долара" Вільям Ф. Рікенбекер, ризики для статусу долара як світової резервної валюти завжди існують, і це питання залишається актуальним і сьогодні.
Згідно з інформацією BBC