Ескалація торговельної війни
Минуло трохи більше місяця з моменту, коли офіційний представник МЗС Китаю Лінь Цзянь у відповідь на підвищення США ввізних мит на 20% на китайські товари заявив у Пекіні: "Якщо Сполучені Штати наполягатимуть на розв'язанні тарифної, торговельної або будь-якої іншої війни, то китайська сторона битиметься з ними до переможного кінця". Ця риторика стала ще більш напруженою, коли Китай оголосив про запровадження "відповідних мит" на всі американські товари, які спочатку становили 34%, а США підвищили тарифи до 104%.
Стан світової економіки
З огляду на те, що китайські мита на імпорт товарів зі США з 10 квітня мають перевищити 84%, можна стверджувати, що світова економіка перебуває у стані готовності до безпрецедентного економічного протиборства. Торговельна війна — це економічний конфлікт, під час якого країни запроваджують і підвищують мита на товари, а також використовують різні нетарифні бар'єри.
Історичний контекст
Торговельні суперечки і війни відбувалися протягом усієї історії людства. Наприклад, багато реальних воєн, як-от Перша і Друга англо-голландські війни, були викликані економічним протистоянням. У XX і XXI століттях також відбувалися численні торговельні війни, які часто стосувалися конкретних товарів або всієї торгівлі між країнами.
Відповідь Китаю
Китай, у свою чергу, вже заборонив експорт рідкоземельних металів і розпочав антимонопольне розслідування щодо китайської філії американського хімічного гіганта DuPont
. Пекін може вжити заходів у відповідь проти американських компаній, що працюють на китайському ринку, таких як Apple
. Влада КНР вже почала антимонопольне розслідування щодо концерну Google
і компанії Nvidia
.
Міжнародні наслідки
8 квітня набули чинності нові "взаємні" тарифи, запроваджені президентом Трампом щодо товарів із десятків країн. Європейський Союз, щоб запобігти торговельній війні зі Сполученими Штатами, запропонував обнулити всі взаємні тарифи, але вже узгодив мита в розмірі 25% на низку американських товарів.
Перспективи
Запровадження Трампом у 2018 році імпортних мит на китайські товари призвело до перемовин, але багато тарифів залишилися чинними. Деякі країни можуть спробувати укласти двосторонні угоди зі США, але у випадку Китаю швидка угода виглядає малоймовірною. Обидві сторони вважають, що у них є перевага, і поки що не демонструють ознак відступу.
Ця ситуація викликає занепокоєння у світовій спільноті, адже наслідки можуть бути руйнівними для глобальної економіки, як зазначає DW.