
Теракт у Миколаєві: деталі трагедії
17-річний Сашко (ім'я змінено) навчався у школі, захоплювався волейболом і вчився грати на гітарі. Нині він під арештом - чекає на вирок суду у Миколаївському СІЗО. Хлопця підозрюють в організації теракту, інспірованого російськими спецслужбами. У розмові з DW, яка відбувається в присутності представників СБУ, хлопець не заперечує своєї причетності: "Я навіть не можу пояснити, як на це погодився".
14 лютого 2025 року біля популярного кафе в центрі Миколаєва пролунав вибух. "Бабахнуло гучніше, ніж коли на завод прилетіла ракета", - переповідають події того дня школярі з сусіднього будинку. Через два місяці після трагедії місцеві пам'ятають її, як учора, а кафе досі лагодить фасад.
Обставини вибуху
Як з'ясувало слідство, здетонував саморобний вибуховий пристрій у сумці, яку принесла 42-річна жителька Полтавської області. Співробітниці кафе розповіли DW, що за кілька хвилин до вибуху жінка сиділа за столиком, потім придбала випічку - іншими словами, "помирати не збиралася". Потім жінка вийшла надвір, поставила сумку біля входу до закладу, де вона і вибухнула. Загинули троє військових Центру протимінної діяльності - двоє саперів і медична сестра, а також сама жінка, яка принесла бомбу.
Слідчі СБУ припускають, що вона діяла за інструкціями російських кураторів, які підірвали вибухівку дистанційно. Уже наступного дня після теракту поліція і СБУ затримали співучасників злочину: чотирьох підлітків віком 14, 15, 16 і 17 років. За версією слідства, хлопці виготовили вибухівку й передали її жінці-кур'єру. Найстарший з компанії - співрозмовник DW Сашко.
Як підлітки стали співучасниками
Сашко, підліток у спортивному костюмі, поголений "під нуль", розповідає DW, що один з його друзів дитинства знайшов підробіток у Telegram: "Спочатку фотографував будівлі. А потім йому запропонували роботу за більшу оплату". Робота полягала у виготовленні вибухівки. До цього завдання хлопець залучив трьох друзів, зокрема й Сашка. На чотирьох їм пообіцяли дві тисячі доларів.
За інструкціями кураторів, які представилися Романом і Олександром, хлопці змайстрували вибухівку, поклали в сумку й передали жінці-кур'єру, щоб вона привезла її в Миколаїв. Під час першої спроби підриву вибухівка не спрацювала, розповідає Сашко, тож він з другом поїхав у Миколаїв і три дні на орендованій квартирі лагодив пристрій.
Сашко наполягає, що не знав, для чого готував вибухівку: "Мені друг сказав, що вона поїде за кордон. Як його надурили, так і мене". Куратори Роман і Олександр, за словами підозрюваного, розмовляли російською, а запитання хлопця про мотиви та мету замовлення ігнорували.
Тактика російських спецслужб
Злочинці зазвичай працюють за стандартною схемою: розміщують оголошення про легкий заробіток в Telegram, уміло спілкуються з потенційними виконавцями і втягують їх у "справу" поступово, починаючи з легких "завдань", пояснює співробітник контррозвідки управління СБУ в Миколаївській області. "Завербованих підгодовують грошима, і вони думають, що отримають винагороду за певні дії. Але СБУ задокументовано, що виконавці не отримують винагород, які їм обіцяють", - каже він.
Так сталося і з Сашком і його друзями: після теракту куратори переказали їм невелику суму грошей, але більше він нічого не отримав - замовники послалися на проблеми з транзакціями. Сашко встиг витратити зароблене за один вечір, а наступного дня опинився в СІЗО.
Висновки та наслідки
Тоді як Сашко запевняє, що не розумів, де буде використана вибухівка, до розробки якої він долучився, переписка його товариша, надана DW Службою безпеки, свідчить про протилежне. "Подарунок спрацював. Мінус дев'ять ТЦК-шників", - пише один з підозрюваних в організації теракту своїй подрузі. Далі співрозмовники тішаться з потужності вибуху й загибелі людей.
Чотирьом затриманим за підозрою в організації теракту в Миколаєві загрожує до 15 років позбавлення волі. Санкція інкримінованої їм статті дозволяє карати довічним ув'язненням, але до неповнолітніх в Україні така міра покарання не застосовується, пояснює адвокатка Поліна Марченко. За словами юристки, суди часто виносять не найсуворіші вироки у справах щодо неповнолітніх, враховуючи щире каяття, співпрацю зі слідством і неповне усвідомлення своїх дій.
Сашко, який очікує на вирок суду в СІЗО, каже, що готується до найтяжчого можливого вироку, "а там побачимо". Хлопець говорить, що шкодує про те, що скоїв: "Я тільки про це і думаю. Типу: а навіщо? Де я міг цю схему викрити? Де я міг з цього вийти?". На запитання DW про те, чому він вирішив поспілкуватися з журналістами, підозрюваний відповів: "Щоб люди знали, як вчиняти не можна, і що за це 'світить'".
Згідно з інформацією DW, СБУ вже має результати у встановленні конкретних співробітників російських ФСБ і ГРУ ГШ, які вербують українців: їм висувають підозри й оголошують у розшук.
Миколаїв підлітки російські спецслужби СБУ теракт