Суворі наслідки посухи: звіт ООН про глобальну кризу

Згідно з новим звітом ООН, посухи в світі досягли катастрофічних масштабів, загрожуючи мільйонам людей.

Глобальна криза посухи

За даними звіту, підтриманого ООН, останні два роки стали свідками одних з найгірших посух в історії, які погіршилися через зміни клімату. У документі посуха описується як "тихий вбивця", що повільно виснажує ресурси та руйнує життя людей. Зокрема, в Африці, Середземномор'ї, Латинській Америці та Південно-Східній Азії зафіксовано серйозні наслідки, зокрема в Сомалі, де на початку року 4,4 мільйона людей стикнулися з кризовим рівнем продовольчої безпеки.

Рекомендації для урядів

Звіт закликає уряди підготуватися до "нової норми" з впровадженням більш ефективних систем раннього попередження. "Це повільно рухається глобальне лихо, найгірше, яке я коли-небудь бачив", - зазначив співавтор звіту, доктор Марк Свобода, засновник Національного центру пом'якшення наслідків посухи США. Він підкреслив необхідність систематичного моніторингу впливу посухи на життя, засоби до існування та здоров'я екосистем, від яких залежить людство.

Впливи на різні регіони

Звіт "Гарячі точки посухи у світі" визначає найбільш постраждалі регіони з 2023 по 2025 рік. У цей період потепління, викликане змінами клімату, ускладнювалося явищем Ель-Ніньо, яке впливає на глобальні погодні умови. Ель-Ніньо виникає, коли поверхневі води в тропічному Тихому океані стають аномально теплими, що часто призводить до посушливих умов у таких регіонах, як південна Африка, частини Південно-Східної Азії та північна Південно Америка.

Соціальні наслідки

Згідно з інформацією, посуха найбільше вражає найбільш вразливі верстви населення, зокрема жінок. У чотирьох регіонах Східної Африки, які найбільше постраждали від посухи, кількість примусових шлюбів серед дітей зросла більш ніж удвічі, оскільки сім'ї намагалися забезпечити собі засоби до існування. "Механізми виживання, які ми спостерігали під час цієї посухи, ставали дедалі відчайдушнішими", - зазначила провідний автор звіту, Паула Гуастелло.

Вплив на світову економіку

Хоча країни з низьким і середнім доходом зазнали найбільших втрат, звіт підкреслює, що жодна країна не може бути впевненою у своїй безпеці. Наприклад, два роки посухи та рекордні температури призвели до скорочення оливкового врожаю в Іспанії вдвічі. У басейні Амазонки рекордно низький рівень води призвів до загибелі риби та загрози для зникаючих дельфінів, а також вплинув на запаси питної води для сотень тисяч людей.

Висновки

"Посуха - це не просто погодна подія, це може бути соціальною, економічною та екологічною надзвичайною ситуацією", - зазначила співавтор звіту, доктор Келлі Хелм Сміт. "Питання не в тому, чи це станеться знову, а в тому, чи будемо ми краще підготовлені наступного разу".

Залишайтеся в курсі останніх новин про клімат та навколишнє середовище, підписавшись на наш інформаційний бюлетень від BBC, який веде Джастін Роулетт.

Джерело: BBC