15 квітня 2025 р. 18:03 Суд у росії засудив перукаря до 5 років за фейки про армію

У Санкт-Петербурзі перукарка Анна Олександрова була засуджена до п'яти років і двох місяців ув'язнення за звинуваченням у поширенні фейкових новин про російську армію. Олександрова заперечує, що публікувала вісім антивоєнних повідомлень у соціальних мережах, стверджуючи, що справа була спровокована суперечкою з сусідкою щодо земельної ділянки. Як повідомляє BBC, сусідка звернулася до прокуратури після того, як Олександрова надіслала її дочці фотографії з війни в Україні.

Контекст справи

З моменту повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року, в росії було введено нові закони, які криміналізують дискредитацію збройних сил та навмисне поширення фейкових новин про військових. Кремль посилив репресії проти інакодумців, ув'язнюючи сотні опонентів та критиків, а також закриваючи незалежні медіа.

У окремій справі, чотири журналісти були засуджені в москві до п'яти з половиною років за роботу на "екстремістську організацію". Антоніна Фаворська, Костянтин Габов, Сергій Карелін та Артем Крігер стверджували, що просто виконували свою роботу, але суд визнав, що їхні матеріали використовувалися антикорупційною групою, заснованою головним опонентом путіна Олексієм Навальним. Навальний помер у колонії в Арктиці минулого року, а Фаворська зафіксувала його останні хвилини на відео.

Вплив на суспільство

Репресивні закони росії щодо інакодумства зачепили людей з усіх верств суспільства. Багато росіян інформують про своїх колег та знайомих, що нагадує про радянські часи, коли хлопчик Павлік Морозов став символом зради, видавши свого батька. Анна Олександрова, 47-річна мати двох дітей, була вперше заарештована в листопаді 2023 року за вісім постів, які вона опублікувала через два анонімні акаунти в російській соціальній мережі ВКонтакте.

Коли редактор BBC у росії Стів Розенберг відвідав суд у вересні минулого року, адвокат Олександрової зазначив, що справа почалася як звичайна домашня суперечка. "Одна сторона звернулася до поліції, але нічого не добилася. Це змінилося лише тоді, коли з'явилося звинувачення у 'фейкових новинах про армію'," - сказала Анастасія Пилипенко.

Подальші кроки

Олександрова спочатку була на одній стороні з сусідкою у боротьбі проти вирубки лісів, але їхні стосунки погіршилися. Хоча Олександрова заперечує, що надсилала зображення з війни сусідці, суд відправив її до колонії та заборонив публікувати будь-які матеріали протягом наступних трьох років.

Тим часом адвокати московського депутата, який отримав перший повний термін ув'язнення у липні 2022 року за новим законом про "фейкові новини", подали скаргу до конституційного суду росії. Олексій Горінов спочатку отримав сім років ув'язнення за критику вторгнення на засіданні ради, коли він заперечував проти проведення конкурсу малюнків для дітей під час війни.

Адвокати Катарини Тертухіної та Ольги Подоплєлової заявили, що стаття 2022 року, спрямована на боротьбу з дезінформацією, не має конституційно легітимних цілей. "Під виглядом захисту громадського порядку вона використовується для покарання антивоєнних поглядів, критики влади та поширення інформації, включаючи правдиву, якщо вона суперечить офіційній наративі," - стверджують адвокати.

антивоєнні повідомлення репресії російська армія свобода слова фейкові новини

Суд у Санкт-Петербурзі засудив активістку до колонії за критику армії

19-річну Дар'ю Козиреву засудили до 2,8 років колонії за "дискредитацію" російської армії, зокрема за цитування українського поета.

18 квітня 2025 р. 21:11

Суд у москві засудив журналістів до п'яти з половиною років

У москві чотирьох журналістів засудили до тривалого ув'язнення за звинувачення у співпраці з екстремістською організацією. Вирок викликав обурення правозахисників.

15 квітня 2025 р. 00:00

Справу чотирьох російських журналістів завершують у Москві

У Москві відбуваються заключні дебати у справі чотирьох журналістів, яких звинувачують у зв'язках з екстремістською спільнотою.

13 березня 2025 р. 11:48