Політика

Суд США призупинив закриття "Голосу Америки" Трампа

Федеральний апеляційний суд США зупинив указ Трампа про закриття "Голосу Америки", відновивши доступ до роботи для журналістів.

Судова боротьба за "Голос Америки"

Федеральний апеляційний суд США округу Колумбія призупинив дію ухвали про скасування указу президента Дональда Трампа щодо закриття радіостанції "Голос Америки" (Voice of America, VOA). Про це у суботу, 3 травня, повідомив у соцмережі X старший кореспондент VOA Стів Герман.

Перед цим міжнародна правозахисна організація "Репортери без кордонів" отримала електронного листа від Міністерства юстиції США, в якому йшлося про те, що співробітники "Голосу Америки" зможуть знову розпочати роботу вже наступного тижня. Однак, як зазначає Герман, це навряд чи станеться.

Відновлення роботи журналістів

Згідно з інформацією "Репортерів без кордонів", у листі Мін'юсту йшлося про повторну активацію облікових записів понад тисячі співробітників VOA. Інформагентство AFP повідомило, що двоє журналістів "Голосу Америки", з якими воно спілкувалося, вже відновили доступ до своїх робочих облікових записів електронної пошти.

"Голос Америки" припинив мовлення в середині березня, після того, як Дональд Трамп розпорядився про радикальні скорочення в Агентстві США з глобальних медіа (USAGM), яке відповідає за фінансування американських ЗМІ. Білий дім звинуватив "Голос Америки" у поширенні "радикальної пропаганди" та заявив, що платники податків "більше за це не платитимуть".

Судові рішення та їх наслідки

Після цього журналісти VOA, профспілки та "Репортери без кордонів" подали позов, щоб заблокувати очікувані скорочення. 28 березня суддя Федерального окружного суду США на Манхеттені Джеймс Пол Еткен підтримав їхні вимоги та призупинив ліквідацію радіостанції. 22 квітня федеральний суддя Ройс Ламберт наказав адміністрації Трампа відновити роботу "Голосу Америки", вважаючи закриття радіостанції президентом незаконним та неконституційним.

15 березня USAGM також відкликало фінансування у медіакорпорації "Радіо Вільна Європа"/"Радіо Свобода" (РВЄ/РС), попри те, що раніше виділення цих коштів схвалив Конгрес США. Проте вже до кінця місяця, на тлі судових ухвал, агенція скасувала своє рішення.

Вплив на "Радіо Свобода"

Але, за словами адвокатів РВЄ/РС, вже було звільнено 122 співробітники та розірвано майже всі контракти з позаштатними авторами. При цьому "Радіо Свобода", на відміну від "Голосу Америки", роботу не припинило, будучи незалежною від влади організацією. 30 квітня той же федеральний суддя Ройс Ламберт видав розпорядження про тимчасовий забезпечувальний захід, згідно з яким адміністрація Трампа має виділити РВЄ/РС 12 мільйонів доларів із коштів, раніше схвалених Конгресом. До жовтня 2025 року "Радіо Свобода" має отримати від уряду ще 77 мільйонів доларів затвердженого фінансування.

Таким чином, ситуація навколо "Голосу Америки" та "Радіо Свобода" залишається напруженою, і подальші рішення суду можуть суттєво вплинути на медіапейзаж у США та за їх межами.

За даними DW