10 квітня 2025 р. 15:13 Суд ООН розглядає справу Судану проти ОАЕ через геноцид

Суд ООН розглядає справу Судану

Міжнародний суд ООН (ICJ) розпочав слухання справи, в якій Судан звинувачує Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ) у "співучасті в геноциді" під час поточної громадянської війни. Конфлікт триває вже два роки, в ньому беруть участь армія Судану та парамілітарні сили Швидкої підтримки (RSF). За даними Судану, війна призвела до десятків тисяч загиблих і змусила понад 12 мільйонів людей залишити свої домівки.

Судан стверджує, що ОАЕ постачають зброю RSF з метою знищення неарабського населення Масалит у Західному Дарфурі. ОАЕ, у свою чергу, назвали цю справу "цинічним піар-ходом" і вимагають термінового її закриття.

Звинувачення Судану

Судан звинувачує RSF у систематичних атаках на неарабські групи, зокрема на громаду Масалит, з наміром знищити їх як окрему етнічну групу. Серед інших звинувачень - використання зґвалтування як зброї проти цивільних осіб. На початку цього року США також звинуватили RSF у скоєнні геноциду та запровадили санкції проти їхнього лідера Мохамеда Хамдана Дагало, відомого як Хемедті. Генерал Хемедті раніше заперечував, що його бійці навмисно націлюються на цивільних.

Оскільки ICJ розглядає спори між державами, військовий уряд Судану не може подати позов проти RSF. Натомість Судан подав справу проти одного з ймовірних спонсорів конфлікту - ОАЕ. Судан стверджує, що ці злочини стали можливими завдяки фінансовій, військовій та політичній підтримці з боку ОАЕ, включаючи постачання зброї, навчання безпілотників та вербування найманців.

Вимоги Судану

Судан вимагає відшкодування та термінових заходів для запобігання подальшим актам геноциду. У суді в четвер команда юристів Судану заявила, що існує ризик серйозної шкоди для народу Масалит, і що ICJ повинна терміново втрутитися, щоб запобігти новим злочинам. Судан просить суддів ухвалити рішення про заборону ОАЕ постачати RSF, а також звітувати перед судом про виконання цих заходів.

Відповідь ОАЕ

У своїй відповіді в суді посол ОАЕ в Нідерландах Амейра Альхефейті описала насильство в Судані як "серце розриваюче". Проте вона додала, що Судан не подав справу до Гааги, щоб полегшити страждання, а скоріше, щоб відвернути увагу від своїх дій, використовуючи суд як сцену для атаки на ОАЕ. Раніше уряд ОАЕ заявив, що ICJ "не є сценою для політичних театральних вистав".

Адвокати ОАЕ стверджують, що справу слід відхилити. Більшість юридичних експертів вважають, що справа має невелику ймовірність продовження. ОАЕ має резервування - або відмову - від Конвенції про геноцид, що означає, що ICJ не має юрисдикції щодо таких вимог у попередніх справах.

Що далі?

Проте, подаючи свої скарги до верховного суду ООН, Судан привернув увагу до того, що, на його думку, є роллю ОАЕ у конфлікті. В найближчі тижні стане відомо, чи судді вирішать, що мають повноваження діяти за запитом Судану про видачу тимчасових заходів для ОАЕ, щоб виконати свої зобов'язання щодо запобігання актам геноциду. Рішення ICJ є юридично обов'язковими, але сам суд не має прямих повноважень для виконання своїх рішень.

Додаткову інформацію можна знайти на сайті BBC.

геноцид громадянська війна міжнародний суд ОАЕ Судан

Ізраїль бойкотує слухання в Міжнародному суді ООН

Ізраїль відмовився від участі у слуханнях в Міжнародному суді ООН щодо заборони агентства ООН для палестинців.

28 квітня 2025 р. 09:37

Війна в Судані: 400,000 людей залишилися без даху через RSF

Внаслідок захоплення табору Замзам у Північному Дарфурі, 400,000 людей стали внутрішньо переміщеними особами. Конфлікт триває вже понад рік.

14 квітня 2025 р. 20:06

Чад засудив загрозу судану щодо атак на аеропорти

Чад відреагував на загрозу суданського генерала, назвавши це "оголошенням війни". Міністерство закордонних справ країни обіцяє відповісти відповідно до міжнародного права.

24 березня 2025 р. 14:54

ЗСУ залишили Суджу: нові дані від Генштабу

Генеральний штаб ЗСУ підтвердив вихід українських військ з російського міста Суджа, що на Курщині, вранці 16 березня.

16 березня 2025 р. 10:48