Політика

США вимагають від Ірану відмови від збагачення урану

Спеціальний посланник США Стів Віткофф заявив про необхідність повної відмови Ірану від збагачення урану для укладення нової угоди.

США наполягають на відмові Ірану від збагачення урану

15 квітня 2025 року спеціальний посланник президента США Дональда Трампа, Стів Віткофф, заявив, що будь-які потенційні домовленості з Іраном повинні передбачати повну відмову Тегерана від збагачення урану, яке може бути використане для створення ядерної зброї. Віткофф підкреслив, що остаточна угода повинна створити основу для миру, стабільності та процвітання на Близькому Сході. "Це означає, що Іран повинен зупинити і ліквідувати свою програму ядерного збагачення і створення зброї", - зазначив він у своєму дописі в соцмережі X.

Умови угоди

Віткофф також вказав, що угода з Іраном може бути укладена лише в тому випадку, якщо це буде "угода Трампа", яка має бути "жорсткою, справедливою" і довготривалою. Однак, з його допису не зовсім зрозуміло, чи йдеться про повну відмову Ірану від збагачення урану, чи лише в контексті створення ядерної зброї. Як зазначає AFP, в інтерв'ю Fox News напередодні Віткофф не закликав до повного згортання ядерної програми Ірану, вказуючи, що "їм не потрібно збагачувати уран понад 3,67 відсотка".

Ситуація з ураном в Ірані

Згідно з останніми даними Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), Іран має приблизно 274,8 кілограма урану, збагаченого до 60 відсотків. Для створення ядерної зброї необхідно збагачення до 90 відсотків. Як повідомляє британське видання The Guardian, одним з основних каменів спотикання для домовленостей між США і Іраном є питання передачі запасів високозбагаченого урану третій стороні. Вашингтон наполягає на такому кроці, тоді як Тегеран не згоден.

Непрямі переговори

Під час непрямих переговорів Віткоффа і міністра закордонних справ Ірану Аббаса Арагчі в Омані обговорювалося питання передачі запасів урану. Газета називає росію як можливу країну, якій Тегеран міг би передати запаси урану, але не уточнює, чи це було обговорено на переговорах, чи це лише один з очевидних варіантів. У Кремлі відмовилися коментувати ці повідомлення.

Позиція Ірану

Іран наполягає на тому, що накопичені запаси урану повинні залишатися в країні під суворим контролем МАГАТЕ. Тегеран розглядає це як запобіжний захід на випадок, якщо США знову вирішать вийти з угоди, як це сталося у 2018 році, коли Дональд Трамп вивів країну з ядерної угоди.

Таким чином, ситуація навколо ядерної програми Ірану залишається напруженою, і подальші переговори можуть стати вирішальними для стабільності в регіоні.

За даними DW