Економіка

США та Україна на порозі угоди про критичні мінерали

США та Україна можуть підписати угоду про критичні мінерали вже цього тижня, після важливих переговорів між лідерами країн.

Угода про критичні мінерали

За даними Forbes, США та Україна близькі до підписання рамкової угоди про критичні мінерали вже цього тижня. Київ досяг значних поступок від адміністрації Трампа, зокрема, щодо неврахування в документі минулої військової допомоги, про що повідомляє Financial Times 28 квітня.

Високопоставлені українські чиновники зазначили, що угода, яка знаходиться на стадії завершення, охоплює всі мінеральні ресурси, включаючи нафту та газ, а також основні енергетичні активи на всій території України. Раніше українські чиновники висловлювали занепокоєння, що ініціатива США про використання доходів від угоди для погашення заборгованості за надану раніше військову допомогу може підірвати суверенітет країни та зашкодити її заявці на вступ до ЄС.

Переговори між лідерами

Прорив у переговорах стався після зустрічі Трампа з українським президентом Володимиром Зеленським у Ватикані на вихідних. Трамп назвав цю зустріч «прекрасною» і похвалив Зеленського за «хорошу роботу». Він зазначив, що бачить українського лідера спокійнішим і вважає, що той розуміє ситуацію та прагне укласти угоду.

Трамп розглядає угоду про спільну розробку українських рідкісноземельних металів та інших природних ресурсів як спосіб відшкодувати мільярди доларів військової допомоги, наданої Києву за адміністрації Джо Байдена. Це також може стати тиском на Зеленського для проведення ширших мирних переговорів.

Червоні лінії України

Після зустрічі з міністром фінансів США Скоттом Бессентом, прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що Україна чітко окреслила свої «червоні лінії». Угода має відповідати європейським зобов’язанням і не суперечити Конституції та законодавству України. Важливо, щоб угода була ратифікована Верховною Радою.

Також було досягнуто домовленостей, що в документі не зараховується допомога, надана до її підписання. Трамп висловив розчарування щодо України та росії, вважаючи, що обидві сторони не бажають йти на поступки для зупинки війни.

Тиск на Київ

Трампа критикують за те, що він чинить більше тиску на Київ, ніж на москву. Радник з національної безпеки США Майк Волц заявив, що впевнений у підписанні угоди, зазначивши, що переговорники наполегливо працювали протягом вихідних. Трамп, за його словами, «повний рішучості зробити це».

Таким чином, угода про критичні мінерали може стати важливим кроком у відносинах між США та Україною, а також вплинути на подальший розвиток ситуації в регіоні.