Економіка

США та Україна готові підписати угоду про доступ до мінералів

США та Україна готові підписати угоду, що надасть американським компаніям доступ до українських мінералів, заявив міністр фінансів США.

Угода про доступ до мінералів

США та Україна висловили готовність підписати угоду, яка надасть американським компаніям доступ до українських мінералів. Міністр фінансів США Скотт Бессент повідомив, що "ми готові підписати це вранці, якщо вони готові". За його словами, Україна "вирішила внести останні зміни" до угоди.

Переговори в Вашингтоні

Віце-прем'єр України Юлія Свириденко вирушила до Вашингтона після досягнення значного прогресу в переговорах. Раніше, як повідомляє BBC, було отримано проект угоди, яка передбачає створення спільного українсько-американського інвестиційного фонду для пошуку мінералів в Україні та визначає, як будуть розподілятися доходи.

Останні деталі угоди

У середу вдень джерело в США, знайоме з переговорами, розкритикувало Україну за спроби переглянути деякі умови, які вже були узгоджені на вихідних. Обидві команди працювали всю ніч з п'ятниці на суботу, щоб завершити документи, а також вранці в середу. Серед основних питань, що залишилися невирішеними, є управління фондом, механізм прозорості та кроки для забезпечення повної відстежуваності всіх коштів.

Очікування підписання угоди

Незважаючи на останні переговори, підписання угоди може відбутися до кінця середи, якщо американська сторона вважатиме, що Україна дотримується вже узгоджених умов. "Нічого не було видалено", - сказав Бессент, відповідаючи на запитання про зміни в угоді. "Це та ж угода, яку ми погодили на вихідних. Ніяких змін з нашого боку."

Позиція України

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що Україна очікує підписання угоди протягом "наступних 24 годин". "Це справді хороша, рівна та вигідна міжнародна угода про спільні інвестиції в розвиток та відновлення України", - зазначив Шмигаль.

Політичний контекст

Після повернення до Білого дому президент США Дональд Трамп неодноразово наполягав на укладенні угоди як передумови для надання будь-яких майбутніх гарантій безпеки Києву, оскільки Україна продовжує боротися проти вторгнення російських сил. Вважається, що під українською землею є великі запаси критично важливих рідкісних мінералів, таких як графіт, титанові та літієві руди, які користуються великим попитом через їх використання в відновлювальній енергетиці, військових застосуваннях та промисловій інфраструктурі.

Взаємодія з Китаєм

Тиск адміністрації Трампа на доступ до мінеральних ресурсів іншої країни відбувається на фоні зростаючої торгової війни з Китаєм, де 90% світових запасів цих мінералів походять. Проект угоди також надає США широкий доступ до українських промисловостей, не обмежуючи лише мінерали. Хоча в угоді не вказується, яку підтримку в сфері безпеки Вашингтон готовий надати в обмін, зазначається, що угода є "конкретним підтвердженням підтримки безпеки України з боку Сполучених Штатів Америки".

Висновок

Угода з'явилася через кілька днів після зустрічі Трампа з президентом України Володимиром Зеленським на похоронах Папи Франциска, а також на фоні триваючих переговорів між москвою та Вашингтоном щодо можливого припинення вогню в Україні. Останні переговори Трампа та Зеленського виглядали значно більш дружніми, ніж їхня зустріч у Білому домі в лютому, і призвели до пом'якшення тону з боку президента США щодо його українського колеги, а також до зростання критики російських атак.