Призупинення постачань зброї
За даними DW, У питанні американських збройних постачань кілька днів панувала невизначеність. З 2 липня ЗМІ повідомляли, що США раптово зупинили збройні постачання Україні. За даними медіа, йдеться про десятки ракет-перехоплювачів PAC3 для систем протиповітряної оборони Patriot, десятків переносних зенітно-ракетних комплексів Stinger, високоточних артилерійських снарядів, понад 100 ракет Hellfire, а також ракет для системи ППО NASAMS та для винищувачів F-16.
Після повідомлень про призупинення поставок розібратися зі ситуацією пообіцяв президент України Володимир Зеленський. До МЗС у Києві на Михайлівську площу був запрошений тимчасовий повірений у справах США в Україні Джон Гінкель. Ключовою темою розмови стала "військова допомога США й оборонна співпраця двох держав на тлі ескалації росією агресії і терору проти України".
Позиція Білого дому
Зрештою, у Білому домі підтвердили, що справді зупиняють поставки деяких видів зброї, обіцяної за часів адміністрації президента Джо Байдена, після того, як Пентагон заявив, що власні запаси США скоротилися до критичних рівнів. Цю ж тезу 3 липня повторив під час брифінгу речник Пентагону Шон Парнелл. За його словами, "за адміністрації Байдена ми роздавали зброю та боєприпаси, не замислюючись, скільки у нас їх є". Дональд Трамп пообіцяв ставити інтереси США на перше місце, що поєднується з оборонною стратегією та зміщенням уваги на Індо-Тихоокеанський регіон.
Вплив на обороноздатність України
Як це позначиться на обороноздатності України та які можуть бути альтернативи американським системам - про це DW опитала військових експертів. Останніми днями підтвердилися побоювання тих оглядачів, які попереджали, що затяжна війна в Україні та раптове загострення ситуації на Близькому Сході виснажать можливості Пентагону. "США не зможуть продовжувати постачання Україні та Ізраїлю тими ж темпами. Ми досягаємо переломного моменту", - ще у жовтні 2024 року попереджала в інтерв'ю Financial Times вашингтонська експертка, колишня чиновниця Пентагону Дана Строул.
Схоже, тепер, після червневої 12-денної ірано-ізраїльської війни, цей "переломний момент" саме і настав. За даними газети Haaretz, ізраїльська армія менш як за два тижні використала близько 200 ракет-перехоплювачів на суму 1,5 мільярда доларів США проти пів тисячі важких іранських балістичних ракет. Тим часом, за даними міністра закордонних справ України Андрія Сибіги, росія у червні випустила по Україні понад 330 ракет, серед яких майже 80 балістичних, а також понад 5 тисяч ударних дронів та стільки ж плануючих бомб.
Небезпека для цивільного населення
Масові ракетно-дронові обстріли призвели до того, що за останні пів року кількість жертв серед цивільного населення в Україні зросла на понад третину (37 відсотків) у порівнянні з аналогічним періодом торік, повідомили в ООН. І всі ці сотні загроз потрібно чимось відбивати. Хоча, як повідомляється, ізраїльська ракетна промисловість працює для самозабезпечення "на повну", західні виробничі потужності для поповнення запасів ракет-перехоплювачів, у тому числі в Європі, просто не встигають за такими темпами міжнародних конфліктів.
Висновки експертів
Експерт з питань безпеки при Європейській раді міжнародних відносин (ECFR) Ґустав Ґрессель зазначає, що "нестача ракет для систем Patriot справді стане болісною для України". Він пояснює, що росія збільшує виробництво балістичних ракет, які можуть бути перехоплені лише системами Patriot або французько-італійськими Aster (SAMP/T). Проте Франція та Італія виробляють набагато менше перехоплювачів на рік, ніж американці.
Валерій Романенко, провідний науковий співробітник Київського авіаційного інституту, попереджає, що "якщо ми не будемо отримувати антиракети, в нас щодня будуть уражені важливі об'єкти, вбиватимуть наших людей, бо ми не матимемо жодного засобу їм протидіяти".
Упродовж останніх місяців, на тлі активізації російських повітряних ударів, Київ постійно звертався до союзників із проханням про збільшення постачання систем протиповітряної оборони. Президент Дональд Трамп оголосив, що США розглянуть можливість продажу Україні додаткових систем Patriot, але тепер ці попередні домовленості опинилися під питанням.
Заключні думки
Поки на політичному рівні шукають виходу зі ситуації, Україні вже зараз невідкладно треба вирішувати, як раціоналізувати ще наявні ресурси. Наявні в України інші, ніж Patriot, системи протиракетної оборони не розраховані на перехоплення балістичних ракет, і знайти їм альтернативу буде непросто. Експерти попереджають, що дефіцит засобів ППО розв'яже росії руки для ударів балістичними ракетами, що може загрожувати державності України.