Призупинення постачання
За даними Forbes, Міністерство оборони США ухвалило рішення призупинити постачання Україні деяких типів зенітних ракет і високоточних боєприпасів. Це сталося через занепокоєння щодо стану власних арсеналів, про що повідомляє видання Politico, посилаючись на три поінформовані джерела.
Згідно з інформацією NBC News, мова йде про ракети-перехоплювачі Patriot, керовані ракети Hellfire та боєприпаси для системи GMLRS. Рішення було ухвалене головою політичного управління Пентагону Елбриджем Колбі після внутрішньої інвентаризації складів боєприпасів Міноборони США, яка виявила критичне зниження запасів.
Причини призупинення
Рішення про призупинення допомоги, яку раніше схвалила адміністрація президента Джо Байдена, було ухвалене ще на початку червня, але набрало чинності лише зараз. Це відбулося на тлі масованих ракетних та дронових атак росії по українських містах. Джерела NBC News повідомили, що міністр оборони США Піт Гегсет також брав участь у ухваленні цього рішення.
Серед призупинених поставок — десятки ракет-перехоплювачів Patriot, тисячі 155-мм артилерійських снарядів для гаубиць, понад 100 ракет Hellfire, понад 250 високоточних систем залпового вогню GMLRS, а також десятки ракет Stinger та AIM. Частина з цих боєприпасів вже перебуває в регіоні, але постачання офіційно зупинили до завершення ревізії складів.
Виснаження запасів
Причини виснаження запасів пояснюються не лише тривалою підтримкою України, а й активністю США на Близькому Сході, зокрема участю в операціях проти хуситів у Ємені та захистом Ізраїлю і союзників від Ірану. Якщо ревізія підтвердить дефіцит, частину озброєння можуть утримувати ще довше або переорієнтувати на інші стратегічні напрямки.
Офіційна позиція Білого дому полягає в захисті власних інтересів. Як зазначила речниця Анна Келлі, "це рішення ухвалено з пріоритетом національних інтересів США".
Виробництво боєприпасів
Видання Defense One повідомляло, що США не встигають виконати план зі збільшення виробництва 155-мм артилерійських снарядів. За початковим графіком, до жовтня 2025 року планувалося вийти на рівень у 100 000 снарядів на місяць. Наразі ж американська оборонна промисловість виробляє приблизно 40 000 снарядів щомісяця, що втричі більше, ніж на початку повномасштабного вторгнення, але вдвічі менше від запланованого.
Вашингтон вже призупиняв військову підтримку Києва. У березні The New York Times повідомляла, що Дональд Трамп обговорював це питання з держсекретарем Марко Рубіо та головою Пентагону Пітом Гегсетом. У Білому домі розглядали можливість заморожування допомоги до того моменту, поки Україна не засвідчить свою "відданість мирному врегулюванню".
Заклик до допомоги
Україна неодноразово закликала США та ЄС надати додаткові системи ППО. Лише за останні дні, за даними Міноборони України, росія здійснила найбільший з початку вторгнення авіаудар – понад 60 ракет і 477 дронів. Під час візиту до Вашингтона 5 червня глава Офісу президента Андрій Єрмак наголосив на терміновій потребі України в допомозі для захисту міст від повітряного терору.
Ця ситуація підкреслює важливість міжнародної підтримки для України в умовах триваючої агресії з боку росії, а також виклики, з якими стикаються США у забезпеченні власної безпеки та підтримці союзників.