Політика

США оголосили про мирну угоду між Ізраїлем і Сирією

Спеціальний посланник США в Сирії Том Барак оголосив про угоду щодо припинення вогню між Ізраїлем і Сирією, підтриману Туреччиною та Йорданією.

США оголосили про мирну угоду між Ізраїлем і Сирією

Угода про припинення вогню

19 липня 2025 року спеціальний посланник США в Сирії Том Барак оголосив про досягнення угоди щодо припинення вогню між Ізраїлем і Сирією. Це сталося на фоні ескалації конфлікту на півдні Сирії, де Ізраїль втрутився в бої між друзькими та бедуїнськими бойовиками. Барак оприлюднив заяву в соцмережі X, зазначивши, що угоду підтримали Туреччина, Йорданія та інші країни регіону.

Заклик до єдності

У своїй заяві Барак закликав представників друзької, сунітської, бедуїнської та інших меншин об’єднатися для побудови нової і єдиної сирійської ідентичності, що базується на мирі та процвітанні з сусідами. Подробиці угоди наразі не розкриваються, але вона стала результатом нещодавніх переговорів за посередництва США, Туреччини та арабських країн.

Внутрішня безпека та конфлікт

Сирійський уряд, за інформацією політичного лідера Сирії Ахмада аш-Шараа, досяг тимчасового перемир’я з друзькими угрупованнями та почав виводити свої війська з провінції Сувейда. Внутрішню безпеку в регіоні мають забезпечувати місцеві друзи. Проте, сутички між друзами та сунітськими бедуїнськими загонами спалахнули 13 липня, що призвело до втручання урядових сил, які, за повідомленнями, стали на бік бедуїнів.

Реакція Ізраїлю

У відповідь на ескалацію конфлікту Ізраїль здійснив десятки авіаударів по сирійських урядових конвоях, включаючи атаку на штаб-квартиру міноборони Сирії в Дамаску. Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху підкреслив, що Ізраїль має моральне зобов’язання захищати друзьку громаду, яка вважається лояльною меншиною в ізраїльському суспільстві.

Вплив на населення

За даними ООН, внаслідок боєзіткнень близько 80 тисяч осіб були змушені залишити свої домівки. Сирійська обсерваторія з прав людини повідомляє про страти щонайменше 83 друзьких цивільних осіб, зокрема під час зачисток у селах. Спостерігачі висловлюють занепокоєння щодо можливих воєнних злочинів, включаючи мародерство, підпали житла та масові вбивства.

Ситуація в Сувейді

Місто Сувейда, з населенням майже 400 тисяч, переважно друзів, залишається напруженим епіцентром протистояння. Багато друзів підтримували режим Башара Асада під час громадянської війни, але нині скептично налаштовані до сунітсько-ісламістського перехідного уряду в Дамаску.

Ця угода може стати важливим кроком до стабілізації ситуації в регіоні, проте її реалізація залежатиме від дотримання умов мирного процесу та готовності всіх сторін до компромісу.

Як повідомляє DW, подальший розвиток подій в Сирії залишатиметься під пильним наглядом міжнародної спільноти.

Нове

Зеленський запропонував москві переговори на наступному тижні

Президент України Володимир Зеленський анонсував переговори з росією наступного тижня, акцентуючи на важливості мирного процесу.

52 хвилини

Секретаріат насильства в Сирії: нові зіткнення між громадами

Сирія знову охоплена насильством: зіткнення між друзами та сунітами призвели до численних жертв.

2 дні, 19 годин

Відновлення режиму припинення вогню в Сувейді: нові жертви

У Сувейді відновлено режим припинення вогню, але насильство триває. Більше 200 осіб загинуло внаслідок конфлікту між друзами та бедуїнами.

3 дні, 5 годин

Атака Ізраїлю на штаб Сирії: підтримка друзів у Сувейді

Ізраїльські винищувачі атакували штаб військового керівництва Сирії в Дамаску, реагуючи на насильство проти друзів.

3 дні, 5 годин

Ізраїль завдав ударів по сирійських силах у Суейді

Ізраїль завдав авіаударів по сирійських урядових силах у Суейді після запеклих боїв між друзійськими міліціями та бедуїнськими племенами.

4 дні, 8 годин

<