Словаччина підтримує санкції
Словаччина підтримає 18-й пакет санкцій Європейського Союзу проти росії, про що заявив прем’єр-міністр країни Роберт Фіцо у своєму вечірньому зверненні 17 липня. За словами Фіцо, він досяг домовленостей із президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн щодо гарантій для Словаччини, які стосуються цін на газ.
Гарантії для Словаччини
"Гарантії охоплюють ціни на газ, можливий дефіцит, транспортні витрати, а також заходи на випадок кризової ситуації з високими цінами та нестачею газу, доки діє заборона на імпорт російського газу", – зазначив прем’єр. Він підкреслив, що подальше блокування санкційного пакету було б "контрпродуктивним" і завдало б шкоди інтересам Словаччини.
Критика плану ЄС
Водночас Фіцо назвав план ЄС щодо припинення імпорту російського газу "безглуздим" і заявив, що Братислава розпочне новий етап протистояння з ЄС у цьому питанні. Нагадаємо, що 17 червня Єврокомісія запропонувала повністю припинити імпорт російських нафти та газу до кінця 2027 року. Згідно з пропозицією, укладання нових контрактів на постачання російського газу буде заборонено з 1 січня 2026 року.
Позиція Угорщини та Словаччини
23 червня міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що Угорщина та Словаччина не підтримуватимуть 18-й пакет санкцій проти росії. За його словами, обидві країни виступають проти плану ЄС повністю відмовитися від російських енергоносіїв. Пізніше міністр закордонних справ Словаччини Юрай Бланар зазначив, що Словаччина готова підтримати 18-й пакет санкцій за умови надання "гарантій" та фінансової підтримки у розмірі €20 млрд для пом’якшення наслідків відмови від російських енергоресурсів.
Вимоги Словаччини
16 липня ЄС запропонував Словаччині певні "гарантії" в обмін на підтримку санкцій проти росії. Проте прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що всі політичні партії країни вважають ці гарантії недостатніми. Він запропонував, щоб Словаччина отримала виняток, який дозволив би продовжити контракт із російським "Газпромом" до 2034 року, коли закінчується його дія. За словами Фіцо, Єврокомісія наразі "принципово" відхиляє цю вимогу, оскільки вона суперечить санкційній політиці проти росії. Того ж дня Словаччина попросила відкласти голосування в ЄС щодо 18-го пакету санкцій.
Ситуація навколо санкцій проти росії залишається напруженою, і позиція Словаччини може суттєво вплинути на подальший розвиток подій у Європейському Союзі.
За даними Forbes, Словаччина продовжує шукати баланс між підтримкою санкцій та захистом своїх національних інтересів.