Економіка

Скорочення бюджету НАСА: Трамп пропонує зменшити фінансування

Адміністрація Трампа пропонує скоротити бюджет НАСА на 24% у 2026 році, що загрожує космічним програмам.

Скорочення фінансування НАСА

За даними DW, Запропонований адміністрацією президента Сполучених Штатів Дональда Трампа проєкт бюджету передбачає істотне скорочення видатків на Національне управління з аеронавтики й дослідження космічного простору (НАСА). У розробленому на 2026 фіскальний рік проєкті бюджету передбачено зменшення державного фінансування для програм НАСА на шість мільярдів доларів або 24 відсотки від нинішнього бюджету в розмірі 24,8 мільярда доларів.

Наслідки скорочення

Як повідомляє інформагенція Reuters, у разі ухвалення такого скороченого фінансування для НАСА це означатиме істотне скорочення або повне закриття низки програм з дослідження космічного простору, зокрема й міжнародних, що може зачепити тисячі дослідників по всьому світу. Таке істотне урізання держкоштів на розвиток НАСА становить загрозу для виконання цілої низки вже чинних контрактів, а також місій, до проведення яких залучені союзники й партнери США у космосі, зокрема Європейське космічне агентство (ESA) або космічні агентства Японії та Канади.

Програма Artemis під загрозою

Варто зазначити, що Трамп вирішив припинити подальше фінансування програми створення й експлуатації ракети НАСА нового покоління - так званого проєкту SLS, що є спільною розробкою компаній Boeing і Northrop Grumman, а також пілотованої капсули Orion, що створена компанією Lockheed Martin, після третьої місії, котра очікується у 2027 році в межах програми Artemis. Подальший розвиток програми Artemis передбачав відновлення пілотованих місій США до Місяця.

Зміни у фінансуванні

У разі реалізації такого задуму чинного уряду США майже всі підрозділи НАСА змушені будуть стикатися з істотним скороченням держфінансування. Водночас новий бюджет для НАСА загалом передбачає збільшення фінансування пілотованих комічних програм, зокрема стосовно міжпланетних польотів.

Критика та підтримка

Показово, що раніше американський мільярдер і власник аерокосмічної компанії SpaceX Ілон Маск наполягав на скороченні програм НАСА з освоєння Місяця, зосередивши натомість всі зусилля на проведенні пілотованих польотів до Марсу. Автори головного фінансового документа країни на наступний фіскальний рік назвали програми НАСА SLS і Orion "надмірно дорогими", зазначивши, що обидві значно перевищили свої первинні бюджети. Натомість критики назвали деякі запропоновані скорочення, зокрема урізання на 47 відсотків наукового бюджету НАСА, "історичним кроком назад" для космічної програми країни, зазначає Reuters.

Читайте також: Компанія Маска SpaceX отримала багатомільярдний контракт від уряду США.