
За даними BBC, На ранок 8 грудня 2024 року я з нетерпінням чекав на ліванському кордоні, сподіваючись потрапити до Сирії, не знаючи, чого очікувати. Башар Асад, президент протягом 24 років, пішов у минуле. Опозиційні бійці просунулися до Дамаска, захопивши великі міста, включаючи Алеппо. Я не міг повірити своїм очам: Сирія була вільною. Як і багато сирійців, я знав країну лише під правлінням Ассада та його батька Хафеза, який перебував при владі з 1971 до 2000 року. Життя під правлінням Ассадів означало більше 50 років зникнень, ув'язнень, а громадянська війна, що почалася в 2011 році, забрала життя сотень тисяч сирійців.
Я був затриманий на початку повстання того року, і кілька разів після цього; я бачив, як чоловіків ставили в чергу для побиття, і чув крики тортур. Навіть після того, як я покинув країну в 2013 році, я дізнався, що силовики вломилися в мою квартиру в Дамаску і знищили її. Я вважав, що назавжди втратив свою батьківщину, але раптом минулого року диктатура була повалена всього за тиждень. Коли я перетнув кордон у країну без страху арешту і спостерігав, як повстанці стріляють у повітря на знак святкування, а люди радіють на вулицях, я відчував, як сміятися, так і плакати одночасно.
Протягом тижнів головна площа Умейяд у Дамаску стала центром святкувань. Молоді та старі вільно говорили про політику, і всюди відкрито обговорювали майбутнє Сирії; серед вуличних торговців і таксистів, хлопців, які чистили взуття. Усе це було немислимо під час правління Ассада, адже сирійці ніколи не могли вільно протестувати через страх репресій. Тепер, через чотири місяці, ситуація стала більш складною. Хоча досягнуто значних успіхів у здобутті деяких соціальних свобод, зростають побоювання щодо того, якою буде демократія, а також щодо ролі ісламу в новому режимі.
У кафе "Равда" в центрі Дамаска, прямо навпроти парламенту, інтелектуали збираються за довгими столами, щоб покурити шишу та обговорити культуру. Під час правління Ассада політичних активістів там затримували та арештовували. Чутки свідчили, що деякі офіціанти були інформаторами режиму. Сьогодні ситуація зовсім інша. Кафе проводить бесіди, і звучить музика. Відомі особи, які колись втекли з країни, також повернулися – багатьох зустрічає оркестр, що грає традиційні пісні з великим барабаном.
Сирійський журналіст Мохаммад Ганнам – один з них. Він розповідає, що провів місяці в тюрмах під час режиму Ассада, а потім переїхав до Франції; його ейфорія від повернення відчувається. "Я вважаю, що кожен, хто може повернутися, повинен повернутися, щоб відбудувати країну," – заявляє він. "Зараз є можливість робити все, що хочеш, у порівнянні з тим, що було до 8 грудня 2024 року." Відзначаючи минуле, він додає: "Навіть проповідники в мечетях повинні були отримувати схвалення і знати, про що вони будуть проповідувати. [Тепер] це абсолютно вільно. [На] п'ятничних молитвах імам говорив про те, як ваша особиста свобода не повинна порушувати свободу інших людей."
Одай аль-Зобі також нещодавно повернувся до Сирії після 14 років – він виїхав на навчання, але каже, що не міг повернутися раніше, оскільки був відвертим щодо режиму. "Мої книги тут були заборонені," – розповідає він. "Тепер немає цензури, ви можете читати все, що хочете. Я був дуже здивований, що багато людей хочуть читати і дізнаватися більше."
"Це велика зміна," – погоджується Алі аль-Атассі, сирійський документаліст і син колишнього президента Сирії Нуреддіна аль-Атассі. (Його батька було скинуто в результаті перевороту, організованого Хафезом Асадом.) "Це змінило правила гри і відкрило багато перспектив для країни."
Сирійська яскрава арт-сцена завжди була джерелом гордості країни: Асади підтримували її, прагнучи представити багатий культурний спадок світу, але деякі художники та письменники були вбиті за свої погляди на режим. Навіть носіння певних книг колись було причиною для арешту. Сьогодні, однак, всілякі книги виставлені в магазинах по всій столиці – навіть політичні заголовки. Кіноклуби також демонструють фільми, які раніше були заборонені. Протягом тижнів після падіння Ассада, тимчасовий уряд не призначив міністра культури, але музиканти та художники об'єдналися, щоб захистити культурну сцену. Тепер, однак, з'явилися нові побоювання: поки в Сирії під Асадом політичні дебати придушувалися, деякі побоюються, що репресії з боку кліриків можуть заборонити деякі форми мистецтва, які вважаються анти-релігійними. Немає чітких доказів цього.
Доктор Махер Аль Шараа, брат тимчасового президента, був помічений в Оперному театрі міста з родиною; Вівальді грав сирійські музиканти. Сім'я виглядала як будь-яка сучасна, яка б відвідала театр у вихідні. Після падіння Ассада в історичному будинку в серці єврейського кварталу Дамаска відбувся культурний захід з обговореннями про кіно, музику, театр і вистави. Жіночий оркестр грав пісні, які прославляли революції та мучеників. Деякі в аудиторії залишилися в сльозах. "Це чудово, що у нас є можливість говорити між собою про те, як захистити та підтримати мистецьку сцену в Сирії," – говорить хореограф Нура Мурад.
Пан аль-Атассі також обирає оптимістичний настрій. "Я вірю, що сирійці не дозволять цьому режиму входити в їхнє приватне життя, створювати правила про те, як поводитися в публічному просторі." Коли сирійський президент Ахмед Аль Шараа, який очолив повстанський наступ, що повалив Асада, був призначений військовою радою 29 січня, він виголосив промову, в якій підкреслив, що пріоритетом є "заповнити вакуум влади легітимним і законним способом". Але через кілька місяців деякі висловлюють занепокоєння щодо ймовірності побудови тривалої демократії. І немає системи, яка б забезпечила підзвітність чиновників, включаючи президента, до моменту прийняття постійної конституції та проведення виборів.
"Останні кілька місяців режим не був готовий ділитися владою та дозволяти іншим політичним і соціальним силам знайти своє місце в суспільстві," – стверджує пан Аль-Атассі. "Без відкриття політичної арени для інших сил, я не думаю, що Шараа зможе повернути Сирію до міжнародної спільноти." У лютому сотні людей зібралися в Народному палаці в Дамаску на двохдневний національний діалог про майбутнє Сирії. Деякі критики стверджували, що зустріч була організована поспіхом і була занадто короткою, щоб охопити всі ключові теми. За словами Абдулхая Сайеда, сирійського юридичного експерта та керуючого партнера юридичної фірми "Сайед і Сайед", вона не була ні репрезентативною, ні справді відображала консенсус. "Великі сегменти сирійського суспільства відчули себе виключеними або нерепрезентованими," – стверджує він. "Це було задумано як механізм для симуляції ширшої згоди." Однак він визнає: "Це дійсно відображає певну готовність з боку нових властей розширити обсяг консультацій."
Шараа, який був лідером "Хаят Тахрір аль-Шам" (HTS), колишнього афілійованого з Аль-Каїдою ісламістського угруповання, що домінувало в повстанському альянсі, чітко заявив про свою прихильність до створення країни з "вільними та неупередженими виборами". Він також призначив комітет для роботи над конституційною декларацією, яка окреслила майбутнє Сирії протягом п'ятирічного перехідного періоду. Однак наступна декларація не закріпила розподіл влади. "Йому потрібно показати, що він серйозніше ставиться до політичної участі всіх груп," – говорить пан Аль-Атассі. Є кілька прикладів цього: християнка була призначена міністром соціальних справ, тоді як голова цивільної оборони "Білі каски" став міністром надзвичайних ситуацій і катастроф. Але деякі висловили занепокоєння щодо призначення брата Шараа на посаду голови президентських справ. "Високопосадовці колишніх HTS тепер займають ключові суверенні посади," – говорить пан Сайед. Пан Аль-Атассі також стверджує, що "висококваліфіковані люди в міжнародному праві не були запрошені до участі в Кабінеті. Їх проігнорували." Міністр юстиції має ступінь у шариатському праві (ісламська правова система, що походить з Корану) і не є експертом з цивільного кодексу Сирії, який значною мірою спирається на французьке та османське право. Одне з питань, яке ставлять, полягає в тому, чи можуть бути застосовані кодекси, засновані на шариаті, замість цивільних. "Нові влади поки що не зробили жодних спроб замінити існуючі правові кодекси на законодавство, натхнене шариатом," – говорить пан Сайед. Однак він додає: "Це залишається областю, яку ми продовжуємо уважно моніторити. Найбільш нагальною проблемою є те, чи буде відновлена незалежність судової системи та ефективно захищена. Це представляє собою велику проблему. "Немає жодних ознак того, що нові влади щиро прагнуть відновити незалежну юстицію."
Під час режиму Ассада жінки мали відносно рівні права і були представлені в парламенті з 1950-х років, а також були присутні в суспільстві на всіх рівнях. Немає нових письмових правил, які могли б вказати, як це може змінитися – але є деякі тривожні знаки. Лише одна жінка була призначена в тимчасовий уряд. За даними дослідження Університетського коледжу Лондона та Університету Макгілла, захисники прав жінок висловили занепокоєння щодо того, що HTS може нав'язати інтерпретацію ісламського права, що, наприклад, може серйозно обмежити мобільність жінок, їхній одяг і участь у публічному житті. "Однією з важливих областей, за якою слід стежити, є те, чи зіткнуться жінки-судді – які складають приблизно 35-40 відсотків судової системи – з маргіналізацією або звільненням," – говорить пан Сайед. "Поки що ми не бачили жодних ознак такої тенденції, але продовження пильності є необхідним."
Що стосується релігійних свобод, то не було нових законів або рішень, що обмежують соціальне життя, але деякі сирійці повідомляють, що бачили, що, здається, намагаються нав'язати ісламське правило. Міністерство юстиції почало розділяти вхід для чоловіків і жінок, плюс були повідомлення про те, що чоловіки роздають листівки в автобусах і в Умейядській мечеті в Дамаску, закликаючи жінок носити повні вуалі. У християнських районах столиці були зафіксовані автомобілі, що їздять вулицями з проповідниками, які агітують за іслам через гучномовці. Наказ про закриття барів і ресторанів у християнському кварталі старого міста було скасовано лише після громадського обурення. Деякі спостерігачі ісламу кажуть, що вони стурбовані. Дамаск відомий своєю толерантністю, але в деяких колах існують побоювання, що нові влади мають салафітське походження (строга, ортодоксальна сунітська секта). "Зростає заклик до повернення до релігійних цінностей," – говорить пан Сайед. "Це представляє собою глибокий виклик для тих, хто все ще вірить у демократію, верховенство закону та рівне громадянство."
Однак Хусам Джазматі, сирійський академік, який досліджує ісламські рухи в організації досліджень громадянського суспільства Impact, стверджує, що Шараа "протистоїть як ісламістським, так і неісламістським політичним рухам [і] не хоче створювати ісламську державу, ані не вважає, що це можливо. "Вони не хочуть цього, і не можуть". Навіть якщо уряд хотів би запровадити жорсткі практики, питання в тому, чи можуть вони це зробити? Алаа Ель Дін Аль Сайєк, імам, що базується в Дамаску, вважає, що ні. Він стверджує, що сирійці відкинуть будь-яку спробу зробити це. "Це неможливо, наше суспільство не прийме цього," – говорить він. "Ми жили в гармонії з різними секторами протягом багатьох років, навіть у важкі часи. Коран чітко говорить: немає примусу в релігії."
Сьогодні зростають напруження: насильство в прибережних містах забрало більше 1400 життів, багато з яких були алавітами (частина меншини Ассада). Вони, як стверджують, стали жертвами помсти за напади на сирійські силові структури. В інших місцях, на північному сході країни, незважаючи на те, що очолювані курдами Сирійські демократичні сили (SDF) оголосили про перемогу над ІД у 2019 році, табори все ще утримують близько 56 000 людей, багато з яких є членами сімей підозрюваних у зв'язках з ІД, більше ніж через п'ять років після територіальної поразки джихадистів у Сирії. Основне питання, яке зараз стоїть перед країною, – це те, як сирійці бачать своє майбутнє. Існують певні напруження навколо цього, які проникають у протиріччя між керівництвом і HTS, за словами пана Джазматі. Він стверджує, що, хоча верхнє коло Шараа хоче побудувати "консервативну, економічно ліберальну" державу, "вони не можуть зупинити багатьох своїх членів – тих, кого вони призначили на різні посади і на кого покладаються, оскільки їм довіряють – від спроби ісламізувати публічне життя в Сирії."
Аналітичний центр International Crisis Group має подібні побоювання. Він вважає, що Сирія живе "на позичений час". "Тимчасовий уряд вичерпує фінанси, силові структури перевантажені, бідність поглиблюється, а повстання назріває на периферії. Зовнішні сили втручаються. Західні санкції позбавляють лідерів необхідного для відновлення, заважаючи фрагментації або поверненню до громадянської війни." Для пана Аль-Атассі рішення є простим: він вважає, що Шараа повинен відкрити політичну арену. "Сьогодні в Сирії немає виборів, є лише номінації," – говорить він. "Це дуже небезпечно." З паузою він додає: "Можливо, що нова диктатура вже на підході – але я не вірю, що сирійський народ готовий, після п'яти десятиліть, прийняти нову диктатуру." Що стосується перспективи тривалої демократії? "Нам потрібно почекати, щоб побачити," – говорить він. "Але я зовсім не оптиміст." Однак є й ширше питання. Чи може бути ширша втрата віри в саму ідею демократії, враховуючи недавню історію країни? Пан Сайед вважає, що так. "Хоча конституції епохи Ассада формально проголошували політичні свободи… наш досвід політичної сучасності прийшов у формі снарядів, що падали на наші голови, поки наші тіла були оголеними в таборах утримання," – говорить він. "Великі сегменти сирійського населення втратили віру в обіцянки політичної сучасності." Серед багатьох викликів, що стоять перед новим керівництвом, можливо, це те, що їм варто було б вирішити в першу чергу, продовжуючи прокладати новий шлях для майбутнього Сирії.
Асад громадянська війна демократія політичні свободи СиріяСекрети насильства в Сирії: свідчення жінки про втрату сина
Далаал Махна розповіла про жахливу втрату сина, якого вбили під час насильства в Сирії. Вона стала свідком жахливих подій, що відбуваються в її країні.
14 березня 2025 р. 11:51
Сирія під новим тимчасовим конституційним правлінням
У Сирії підписано тимчасову конституцію, що залишає країну під ісламістським правлінням на п'ять років. Нові лідери стикаються з викликами контролю над територією.
13 березня 2025 р. 12:55
Сирія: Завершення військової операції після масових вбивств
Сирійське міністерство оборони оголосило про завершення військової операції на західному узбережжі країни після днів насильства, внаслідок якого загинуло понад 1400 людей.
10 березня 2025 р. 15:25
Сирія: Лідер закликає до єдності amid насильства
У Сирії тривають насильства та помсту, оскільки лідер закликає до єдності. Люди тікають з домівок, а свідки описують жахливі сцени вбивств.
09 березня 2025 р. 16:27