Економіка

Сірий імпорт в Україні знизився до рекордних 11,6% у 2024 році

У 2024 році частка сірого імпорту в Україні зменшилася до 11,6%, що є найнижчим показником за всю історію спостережень.

Зниження частки сірого імпорту в Україні

Частка «сірого імпорту» в Україні у 2024 році знизилася до рекордних 11,6%, що є найнижчим показником за всю історію спостережень. Про це повідомила Державна митна служба з посиланням на щорічне опитування бізнесу, проведене Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій.

Для порівняння, у 2018 році цей показник становив 25,3%, а з того часу він скоротився більш ніж удвічі: 24,2% у 2020-му, 21,1% у 2021-му, 17,3% у 2022-му, 13,4% у 2023-му та 11,6% у 2024 році. Зниження рівня сірого імпорту свідчить про реальні зміни в митній політиці України.

Вплив на економіку

«Сірий імпорт – це товари, які ввозять із порушенням митних правил. Він зменшує бюджетні надходження, тисне на легальний бізнес і загрожує безпеці споживачів. Зниження його рівня показує реальні зміни», – зазначили в Державній митній службі.

Позитивну тенденцію вдалося зберегти завдяки сучасним засобам митного контролю та міжнародній співпраці. Важливу роль відіграє взаємодія митниці з бізнесом, спрямована на створення прозорого середовища для зовнішньої торгівлі.

Оцінка роботи митниці

Індекс сприйняття роботи митниці бізнесом (СРМ) у 2024 році склав 0,30 за шкалою від -1 (погано) до +1 (добре), що трохи нижче, ніж 0,32 у 2023 році. Проте це відображає не погіршення, а зростання очікувань бізнесу щодо реформ, пояснюють у ДМС. Частка компаній, які вважають митницю ефективною, але такою, що потребує змін, зросла до 66,5% – найвищого рівня з 2016 року.

Проблеми та виклики

Експортери та великі компанії оцінюють роботу митниці краще, ніж імпортери. Підприємства, які використовують залізничний транспорт, задоволені більше, ніж ті, що перевозять товари автомобілями. Найбільшою проблемою залишаються черги на кордоні, хоча їхня значущість зменшилася завдяки запровадженню системи «Е-Черга». На другому місці – недостатня прозорість роботи митниці, на третьому – недосконалість митного законодавства.

Корупція та реформи

Проблема корупції на митниці у 2024 році стала менш гострою порівняно з 2023 роком, наближаючись до довоєнного рівня. Інститут економічних досліджень та політичних консультацій провів опитування 344 підприємств, які займаються експортом і/або імпортом, у межах проєкту «Підтримка громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю» за фінансування Представництва ЄС в Україні та Міжнародного фонду «Відродження».

У 2024 році серед опитаних підприємств 25,6% здійснювали лише експорт, 16,2% – лише імпорт, а 58,2% поєднували обидві діяльності.

Висновки

В умовах війни всі внутрішні ресурси України спрямовуються на підтримку безпеки та оборони. Тому ефективна й прозора робота митниці відіграє ключову роль у забезпеченні фінансування Збройних Сил. Через неефективність митниці держбюджет щороку втрачає від 100 до 120 млрд грн, заявив голова профільного комітету Верховної Ради Данило Гетманцев.

18 вересня Верховна Рада у другому читанні ухвалила законопроєкт №6490-д про реформу митниці, за який проголосували 260 депутатів. Ця реформа є важливою умовою Міжнародного валютного фонду, яку Україна мала виконати до жовтня. Докладніше про це – у матеріалі Forbes.