
Заклики до розслідування
У понеділок, 17 березня 2025 року, у Сербії зростають заклики до незалежного розслідування повідомлень про те, що силові структури використали заборонену звукову зброю на масовому мирному мітингу проти корупції, що відбувся минулого тижня. Сербські правозахисні групи та опозиційні чиновники стверджують, що на протесті в суботу застосували пристрій, який випромінює цілеспрямований звуковий пучок, здатний тимчасово паралізувати людей, хоча його використання заборонено в Сербії. Вони планують подати позови до міжнародних та національних судів проти тих, хто віддав наказ про атаку.
Відмова влади
Президент Сербії Олександр Вучич, який має авторитарний стиль правління та є прихильником росії, знову у понеділок заперечив, що пристрій для контролю натовпу був використаний, назвавши це "підступною брехнею", спрямованою на "знищення Сербії". Він також заявив, що незабаром запросить Федеральне бюро розслідувань США та Федеральну службу безпеки росії (ФСБ) для розслідування цих звинувачень.
"Важливо, щоб історія побачила, як вони брешуть", — сказав він, маючи на увазі тих, хто стверджує, що звукова зброя була використана.
Петиція та міжнародна реакція
Опозиційний рух "Рух-Зміни" запустив онлайн-петицію, яку підписали понад півмільйона людей, з вимогою до Організації Об'єднаних Націй, Ради Європи та Організації з безпеки і співробітництва в Європі провести незалежне розслідування "використання звукової гармати 15 березня проти мирних протестувальників у Белграді". Петиція вимагає, щоб розслідування "включало медичні, юридичні та технічні аспекти впливу на здоров'я та права людини".
Наслідки протесту
На мітинг у столиці Сербії в суботу зібралися сотні тисяч людей, щоб висловити протест проти загибелі 15 осіб внаслідок обвалення навісу на залізничній станції 1 листопада. Майже щоденні демонстрації, що почалися у відповідь на цю трагедію, похитнули десятирічну владу Вучича, оскільки багато хто звинувачує уряд у корупції, що призвела до катастрофи. Відео з мітингу показує, як люди стоять під час 15-хвилинної хвилини мовчання на честь жертв, коли раптовий пронизливий звук викликав паніку та короткочасну тисняву.
Вплив звукової зброї
Експерти з безпеки стверджують, що ті, хто піддавався впливу звукової зброї, відчувають різкий біль у вухах, дезорієнтацію та паніку. Тривалий вплив може призвести до розриву барабанної перетинки та незворотних ушкоджень слуху. Багато людей, які стверджують, що були в епіцентрі ймовірної атаки, скаржилися в соціальних мережах на сильний головний біль, нудоту та дезорієнтацію. Деякі експерти з безпеки припустили, що на протесті могла бути використана звукова гарнітура американського виробництва Long Range Acoustic Device (LRAD)
, здатна випромінювати звукові хвилі високої частоти на значні відстані. Проте ці твердження не можуть бути незалежно перевірені.
Вучич, який вважає, що протести, очолювані студентами, є частиною західного плану з метою повалення його з влади, попередив, що всі, хто поширює дезінформацію, будуть притягнуті до відповідальності в судах.
Висновок
Ситуація в Сербії залишається напруженою, і подальші події можуть суттєво вплинути на політичний ландшафт країни. Заклики до розслідування та міжнародної підтримки можуть стати важливими кроками у відновленні довіри до влади та забезпеченні прав людини в країні.
За даними CNN.
звукова зброя корупція правозахисники протести СербіяЗвукова гармата у Белграді: паніка на студентському мітингу
У Белграді під час студентського мітингу стався інцидент, що викликав паніку серед учасників. Люди почали тікати після гучного звуку, що спровокувало масові протести.
19 березня 2025 р. 17:50
Протест у сербії: паніка через підозрілий звуковий вибух
На протесті в сербії виникла паніка через гучний звук, що спровокував чутки про використання звукової зброї. Влада заперечує ці звинувачення.
18 березня 2025 р. 13:06
Протести в Сербії: десятки тисяч проти президента Вучича
У центрі Белграда десятки тисяч людей вийшли на протест проти президента Вучича, вимагаючи змін у владі та боротьби з корупцією.
15 березня 2025 р. 11:38