Кровопролиття в Суейді
Протягом останніх п'яти днів Рима, 45-річна жінка з друзької громади, стала свідком "варварських" сцен у своєму рідному місті Суейда на півдні Сирії. Вона ніколи не думала, що її мирне місто перетвориться на арену кровопролиття. "Тіла були скрізь біля нашої будівлі," - розповіла вона в телефонному інтерв'ю, використовуючи псевдонім через страх за свою безпеку. Рима ховалася вдома, чекаючи на неможливе, коли озброєні люди - урядові сили та іноземні бійці - проходили через її район, шукаючи наступну жертву. "Одне з найгірших відчуттів - це чекати, коли люди увійдуть у твій дім і вирішать, чи жити тобі, чи померти," - згадує вона, її голос все ще тремтить від страху.
Причини насильства
Тривалі напруження між друзами та бедуїнами в Суейді спалахнули в жорстокі сектантські зіткнення в неділю після викрадення друзького торговця на шосе до столиці, Дамаска. Коли бій поширився на інші частини південної провінції, уряд тимчасового президента Ахмеда аль-Шараа, який очолив повалення режиму Башара аль-Асада, оголосив про розгортання сил міністерства внутрішніх справ і оборони для "відновлення стабільності".
Реакція уряду
Після падіння Асада деякі місцеві лідери друзів відмовилися від присутності сил безпеки в місті Суейда. Коли урядові сили були розгорнуті у вівторок, насильство загострилося. Урядові сили почали нападати як на друзьких бійців, так і на цивільних, що спонукало ізраїльську армію втрутитися з серією авіаударів, які, за їхніми словами, мали на меті захистити друзів.
Свідчення жителів
Рима спостерігала за цими подіями, але відсутність інтернету та електрики ускладнювала їй слідкувати за розвитком ситуації. Все, що вона знала напевно, - це те, що бачила з вікна: закатовані тіла та спалені будівлі. Сирійські державні ЗМІ також повідомляли, що "незаконні групи" вчинили "масові вбивства" та інші злочини проти бедуїнських бійців і цивільних.
Сирійська обсерваторія з прав людини, базована у Великій Британії, зафіксувала щонайменше 594 вбитих з неділі, включаючи 154 цивільних друзів, з яких 83 були вбиті урядовими силами. Наяф, ще один житель Суейди, також став свідком жахливих сцен. "Ми збираємо тіла з вулиць. Ми знайшли тіла, залишені біля будинків, протягом двох-трьох днів," - розповів він.
Відсутність довіри до уряду
Незважаючи на те, що Наяф є державним службовцем, він висловив своє обурення жорстокістю урядових сил у місті. "Вони штурмували райони, вибираючи будинки, які виглядали заможними. Вони грабували ці будинки, а потім підпалювали їх. Вони обстрілювали беззбройних цивільних," - сказав він. Відео, що циркулюють в соціальних мережах, підтверджують його звинувачення.
Обіцянки президента
У телевізійному зверненні в четвер аль-Шараа пообіцяв притягнути до відповідальності винних і зробити захист друзів "пріоритетом". "Ми прагнемо притягнути до відповідальності тих, хто порушив права наших друзів, оскільки вони під захистом і відповідальністю держави," - сказав він. Однак багато жителів Суейди вважають, що ця обіцянка захисту звучить як дежавю, нагадуючи про повідомлення президента, коли урядові сили та союзні ісламістські бійці вчинили жорстокі репресії проти цивільних осіб з іншої релігійної меншини, алавітів.
Висновки
Мешканці Суейди вважають, що цей останній епізод сектантного насильства матиме тривалі наслідки. "Якби не бомбардування Ізраїлю, ми б не змогли з вами говорити сьогодні," - сказала одна жінка. Проте деякі також критикують ізраїльські авіаудари та їхні заяви про захист друзів. "Ніхто не хоче Ізраїлю. Ми патріотичні люди," - зазначив Наяф.
Додаткова інформація надана Самантою Гранвілл у Бейруті. За даними BBC.