Розстріл полонених під Удачним
Офіс генерального прокурора України (ОГПУ) розпочав розслідування чергового випадку розстрілу російськими військовими полонених військовослужбовців Збройних сил України (ЗСУ). За оперативними даними, наданими ОГПУ, 22 травня російські війська здійснили штурм позицій ЗСУ неподалік селища Удачне, що в Покровському районі Донеччини. У цей час четверо українських військовослужбовців виконували бойові завдання.
Під час наступу представники держави-агресора захопили у полон двох захисників, після чого розстріляли їх беззбройних у лісосмузі з автоматів. Доля інших оборонців наразі невідома. Про це йдеться у повідомленні пресслужби ОГПУ, оприлюдненому 23 травня.
Розслідування воєнного злочину
Українські правоохоронці розпочали розслідування за фактом вчинення воєнного злочину, що спричинило загибель людей (частина друга статті 438 КК України). Умисне вбивство військовополонених є грубим порушенням Женевських конвенцій та кваліфікується як тяжкий міжнародний злочин, нагадали в ОГПУ.
Наразі проводяться невідкладні слідчі дії, спрямовані на встановлення всіх обставин події та причетних до скоєння злочину осіб. Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що у зв'язку з цим злочином він вже відправив офіційні листи до Організації Об'єднаних Націй та Міжнародного Комітету Червоного Хреста (МКЧХ).
Статистика воєнних злочинів
За даними ОГПУ, від початку повномасштабного вторгнення рф в Україну і станом на 23 травня 2025 року зареєстровано та розслідується 75 кримінальних проваджень за фактами вбивства російськими військовими 268 українських військовополонених. Зокрема, з початку 2025 року було зареєстровано вже 20 кримінальних проваджень за фактами вбивства 51 українського військовополоненого.
Цей випадок ще раз підкреслює серйозність ситуації з правами людини в умовах збройного конфлікту та необхідність міжнародного контролю за дотриманням гуманітарного права.
Згідно з інформацією DW, українська сторона продовжує вживати заходів для захисту прав військовополонених та притягнення до відповідальності винних у воєнних злочинах.