Безпека

росія оголосила триденну паузу у бойових діях в Україні

росія планує триденну паузу у бойових діях, але Україна відкидає цю пропозицію, вважаючи її театральним шоу.

росія оголошує паузу у бойових діях

росія планує розпочати самопроголошену триденну паузу у бойових діях проти України в середу ввечері. Цей крок викликав критику з боку багатьох українців, а президент Володимир Зеленський назвав його не більше ніж "театральним шоу". володимир путін запропонував триденне припинення вогню, щоб воно збіглося з річницею закінчення Другої світової війни в Європі, яка відзначається в росії в п'ятницю, відомою як День Перемоги.

Проте, путін відхилив більш суттєву пропозицію від адміністрації Трампа про 30-денне припинення вогню та переговори, яка була прийнята Україною. У відповідь Зеленський відкинув одностороннє триденне припинення вогню росії, заявивши, що Україна не гарантує безпеку святкового військового параду на Червоній площі в москві 9 травня.

Цинізм та недовіра в Україні

Пропозиція росії викликала широкий цинізм в Україні, де опитування постійно показують, що близько 95% населення не довіряє росії. "Я не вірю, що буде будь-яке припинення вогню," - сказала Тетяна Кондратенко, 42-річна продавчиня з села Хотин у Сумській області, яка зазнала значних обстрілів. "Останнім часом обстріли лише посилилися, протягом півдня ми чули вибухи один за одним," - додала вона в телефонному інтерв'ю.

Зеленський вчинив правильно, відкинувши цю пропозицію, оскільки, за словами Кондратенко, "вони діють так, як це було на Великдень". Вона згадала, що росія оголосила про припинення вогню, а потім використала його для підвезення нової техніки та початку нових атак. "Яке це припинення вогню?" - запитала вона.

Сумніви щодо безпеки

Минулого місяця, під час Великодня, росія запропонувала подібне 30-годинне припинення вогню, але пізніше була звинувачена Україною у порушенні власного запропонованого перемир'я майже 3000 разів. Тоді Україна вирішила не відхиляти пропозицію, а просто відзеркалити дії росії. Високопосадовець української армії повідомив BBC, що підрозділи на передовій отримали наказ зупинити вогонь по російських позиціях, але зафіксувати порушення з боку росії та відповідати вогнем, якщо це буде необхідно.

На середу українські чиновники не оголосили категорично, чи будуть вони коригувати свої військові дії протягом триденного періоду. Запитавши, чи планують українські сили продовжувати військові операції, джерело в президентському офісі сказало: "Побачимо".

Місцеві жителі висловлюють свої думки

З Новософіївки, в сильно постраждалому регіоні Запоріжжя, Антоніна Сієніна, 35 років, зазначила, що будь-яке припинення вогню, яке варто погоджувати, повинно супроводжуватися "надійними гарантіями" безпеки та суверенітету України, чого не включає план путіна на наступні три дні. Проте, Сієніна мала змішані почуття. Її батьки загинули внаслідок російського удару, брат отримав поранення, а її село зазнало обстрілів, тому "можливо, було неправильно відмовлятися" від триденної пропозиції.

"Чесно кажучи, ми були б щасливі навіть на один день без вибухів. Просто щоб вивезти дітей кудись, до торгового центру, на дитячий майданчик, на атракціони," - сказала вона. "Ми мріємо про закінчення війни або, принаймні, про тимчасове припинення вогню, тому що мої діти втомлені. Нерви, ліки, безсонні ночі. Це занадто багато."

Висновки

Жителі української столиці Київ не спали вранці в середу через російські удари дронів і ракет по місту. Баллистичну ракету вдалося збити системами протиповітряної оборони, але дрон влучив у житловий будинок, вбивши матір і її сина та поранивши щонайменше шість осіб, включаючи дитину. Мер москви заявив, що російські системи ППО збили 14 українських дронів за ніч. Кремль стверджує, що атаки дронів не вплинули на його плани щодо паузи у бойових діях на три дні.

Пауза не сприймається серйозно в Україні, в основному. Вона сприймається більше як пропагандистська акція. Павло Клімкін, колишній міністр закордонних справ України, сказав BBC, що це просто ще один російський показ сили. "Це все про те, щоб росія формувала порядок денний на своїх умовах," - зазначив Клімкін. "Це не має нічого спільного з реальним припиненням вогню. Це все про повідомлення – внутрішнє, для США, для Європи, щоб сказати, що ми, росія, контролюємо ситуацію."

Переговори щодо суттєвого процесу припинення вогню розпочалися ще в лютому, коли президент США Дональд Трамп надіслав чиновників для окремих переговорів з лідерами росії та України. Україна з тих пір погодилася на пропозицію США про 30-денне безумовне припинення вогню, але росія – ні. Місяці, що минули, стали смертельним періодом у війні. росія інтенсивно обстрілювала українські міста дронами та ракетами, вбивши 19 осіб, включаючи дев'ять дітей, минулого місяця внаслідок удару по дитячому майданчику в Кривому Розі та 35 осіб через тиждень внаслідок удару на Великдень по місту Суми. За даними ООН, щонайменше 848 цивільних осіб загинули з 1 по 24 квітня – це на 46% більше, ніж за аналогічний період минулого року.

На думку Олексія Камчатного, 38-річного науковця з Києва, будь-яке припинення вогню слід прийняти, навіть на російських умовах. "Це про порятунок життів," - сказав він. "Я родом з Донбасу, з Покровська. Я зміг евакуювати свою матір, але мій батько залишився там. Я не мав жодного контакту з ним з 9 березня." Проте, Камчатний підтримав тимчасове припинення вогню, навіть якщо це означає відмову від території.

Опитування в Україні свідчать, що більшість населення прийняло б ідею поступитися частиною контролю над територією, захопленою росіянами під час повномасштабного вторгнення, хоча б не відмовляючи формально від суверенітету над землею, за словами Антона Грушевського, директора Київського міжнародного інституту соціології. "Безумовно, є велика втома і велике бажання мати стабільний мир в Україні," - сказав Грушевський. Але, згідно з попередніми опитуваннями, більшість українців, ймовірно, розглядатимуть запропоноване триденне припинення вогню як "або пастку, або просто хитрість, щоб уникнути атак на москву під час свята," - додав він.

Також існує підозра серед багатьох в Україні, що пропозиція про припинення вогню є просто хитрістю росії, щоб перемістити свої сили на стратегічні позиції на полі бою, зробити підкріплення там, де це необхідно, і підготуватися до нових наступів. Україна вже чітко дала зрозуміти, що готова до повного, безумовного припинення вогню і не має зобов'язань брати участь у російській агенді, - сказав Михайло Самус, український військовий аналітик і директор Нової геополітичної дослідницької мережі. "Чому ми повинні грати в гру путіна? Ми готові до реального припинення вогню," - сказав Самус. "Якщо він хоче організувати парад, щоб показати, що він великий лідер, це його справа."

Даша Мітіук також внесла свій вклад у цей репортаж.