Перемир'я, яке не працює
За даними BBC, В перші години після оголошеного росією перемир'я, ми вирушили до Донеччини, щоб дізнатися, чи справді воно вплинуло на ситуацію. Українські військові супроводжували нас до артилерійської позиції на південь від міста Покровськ, яке є епіцентром бойових дій. Небо було затягнуте хмарами, а дороги, вкриті брудом, зменшували ризик атак з дронів.
Президент росії володимир путін запропонував триденне перемир'я, яке почалося опівночі 8 травня, щоб відзначити річницю закінчення Другої світової війни в Європі, відомої в росії як День Перемоги. Проте з артилерійської позиції ми чули постійні вибухи – свідчення того, що перемир'я не дотримується.
Військові на передовій
Я запитав Сергія, одного з солдатів 3-ї оперативної бригади Національної гвардії, чи були атаки з боку росії вночі. "Так, вони атакували вночі. У нас були гліфові бомби та дрони. росії не можна довіряти. Ввечері вони оголошують про перемир'я, а вранці атакують. Немає жодного перемир'я. Ми завжди готові до всього," – відповів він.
Невдовзі після цього він отримав координати цілі по радіо. Декілька солдатів пробігли через глибокі брудні окопи до місця, де була захована гаубиця. Вони розкрили її, націлили в потрібному напрямку і вистрілили. Гучний звук розірвав тишу, а віддача підняла з землі листя та пил.
Відмова від перемир'я
Президент України Володимир Зеленський відхилив одностороннє триденне перемир'я росії. Натомість він закликав до тривалішого 30-денного перемир'я, як це запропонувала США. Цю пропозицію також повторив президент США Дональд Трамп на своїй платформі Truth Social, погрожуючи новими санкціями, якщо перемир'я не буде дотримано.
У той час, як війна триває, я запитав Макса, 26-річного солдата, як він ставиться до глобальних дипломатичних зусиль щодо перемир'я. "Ти не думаєш про такі речі, коли ти тут. Ти повинен мати 'тунельний зір'. Не можна дозволяти емоціям диктувати твої дії. Ти чекаєш команди і дієш, а якщо команди немає, ти знаходиш спосіб провести час. Але не дозволяєш таким думкам входити в твою голову," – сказав він.
Життя в небезпеці
Ми вирушили на північ від артилерійської позиції до міста Добропілля, яке знаходиться приблизно за 19 км від російських позицій. Тисячі людей все ще живуть у місті, серед них багато тих, хто був змушений переїхати сюди через небезпеку в рідних містах. Ми зустріли Світлану, яка родом з Покровська, але тепер живе в Добропіллі. Я запитав її, чи вважає вона, що заклик росії до перемир'я щось змінив на місці. "Ти можеш почути звуки тут," – сказала вона, вказуючи на постійні вибухи, які чулися з околиць міста. "Це звук російського перемир'я. Ось чому я кажу, що ніколи не можна їм довіряти."
Двадцятирічний Сергій додав: "Перемир'я оголошується лише для того, щоб заплутати людей і обманути їх, щоб вони могли сказати світові 'ми такі хороші, ми намагаємося вирішити питання мирним шляхом', але насправді все, що вони роблять, є протилежним."
На головному ринку Добропілля ми зустріли 65-річного Олександра. "Вночі було тихіше. Раніше ми чули дрони Шахед, які літали регулярно," – сказав він. "Але тепер ми знову чуємо тривоги, і я не впевнений, що можу побачити будь-яке перемир'я." Під час розмови його обличчя згорбилося в сльозах. "Я боюся. У мене тут дружина і син. Я дуже боюся за свою родину. Я боюся, що ми можемо бути змушені втекти з наших домівок," – сказав він, розриваючись на сльози.
Додаткова інформація надана Імоджен Андерсон, Володимиром Ложком, Санжая Гангулі та Анастасією Левченко.