Економіка

росія обходить санкції через виробників добрив для війни

росія використовує компанії з виробництва добрив для обходу санкцій, закуповуючи хімікати для виготовлення вибухівки, повідомляє Bloomberg.

Росія обходить санкції через добрива

Росія продовжує обходити міжнародні санкції, використовуючи компанії з виробництва добрив для закупівлі хімікатів, необхідних для виготовлення вибухівки. Як повідомляє Bloomberg, цьогоріч РФ отримає достатньо азотної кислоти, щоб щодня виготовляти щонайменше 6500 артилерійських снарядів калібру 152 мм.

Поставки хімікатів

Згідно з інформацією, Росія планує отримати десятки тисяч тонн азотної кислоти та суміші азотно-сірчаної кислоти для заводів, які контролює «Спецхімія» – один із головних виробників вибухівки в країні. Ці хімікати необхідні для виготовлення тротилу, пороху та інших матеріалів, які Росія використовує у війні проти України.

Компанії EuroChem і «Уралхім», що постачають ці кислоти, поки що уникають найсуворіших санкцій від США та ЄС. Експерти пояснюють це тим, що їхні добрива важливі для сільського господарства та забезпечення продовольством у світі. Водночас більшість заводів, які отримають ці поставки, вже перебувають під санкціями союзників України за допомогу російській армії.

Виробництво боєприпасів

Цього року компанії, пов’язані з «Ростехом», матимуть достатньо азотної кислоти, щоб Росія могла виробляти щонайменше 6500 артилерійських снарядів на день калібру 152 мм, підрахували в Bloomberg. За оцінками на 2024 рік, загалом Росія здатна виготовляти або ремонтувати 3-4 млн снарядів щороку. Азотна кислота необхідна для виробництва нітроцелюлози, з якої роблять порох, що використовується не лише у зброї, а й у цивільному житті.

Сировину для боєприпасів часто постачають через звичайні торговельні канали, зазначають експерти. Суміш азотної та сірчаної кислот використовують для створення тротилу – відомої вибухівки, яка раніше також застосовувалася російськими військовими як паливо для ракет.

Контекст ситуації

Росія є найбільшим у світі постачальником добрив, контролюючи близько 18% ринку. Ця галузь уникла прямих санкцій, але стикається з труднощами через проблеми з логістикою та платежами. На Європу припадає приблизно чверть російських поставок добрив, що з лютого 2022 року, коли почалася війна проти України, принесло Росії понад $5,4 млрд, за даними Європейської комісії.

У січні ЄК запровадила 15-відсоткові мита на сільськогосподарську продукцію та деякі азотні добрива з Росії та Білорусі. ЄС також планує додаткові тарифи на ці товари, але через потребу зберегти стабільні поставки продовольства можливості для обмежень торгівлі залишаються обмеженими. 25 березня США повідомили, що домовилися про перемирʼя з РФ та Україною на морі. Однак Кремль поставив умову, що це можливо лише після зняття санкцій, зокрема, з виробників добрив.

Джерело: Forbes