Політика

Рішення ЄСПЛ: росія визнана винною у порушеннях прав людини

Європейський суд з прав людини визнав росію винною у численних порушеннях прав людини в Україні з 2014 року.

Рішення ЄСПЛ: росія визнана винною у порушеннях прав людини

Важливе рішення ЄСПЛ

За даними DW, Справу "Україна та Нідерланди проти росії", яку розглядав Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ), юристи-міжнародники називають однією з найважливіших і найскладніших в історії існування суду. Вона об’єднала чотири міждержавні заяви, подані у період між 2014 і 2022 роками, пройшла через численні процесуальні кроки, слухання, охоплювала комплексну доказову базу та десятки тисяч документів, поданих до суду зацікавленими сторонами.

Усі чотири заяви, що увійшли до справи, стосувалися порушень прав людини, вчинених росією у ході війни проти України. У перших двох заявах, поданих Україною у 2014 році, йшлося про порушення прав людини на окупованому Донбасі. У третій заяві Нідерланди звинувачували рф у катастрофі авілайнера Boeing рейсу MH17. Останню заяву щодо порушень прав людини росією Україна направила вже у 2022 році, відразу після початку широкомасштабного вторгнення.

Визнання винності росії

9 липня ЄСПЛ одноголосно визнав росію винною у численних порушеннях прав людини, що відбувалися на окупованих українських територіях від 2014 року, наголосивши на їх масовому та системному характері, та у причетності рф до трагедії рейсу МН17. У рішенні суду також говориться про те, що росія повинна негайно звільнити всіх осіб, позбавлених волі до 16 вересня 2022 року на окупованих територіях України, та почати співпрацю на міжнародному рівні для ідентифікації та повернення всіх незаконно вивезених українських дітей.

росія, яку у березні 2022 року виключили зі складу Ради Європи через війну проти України, перестала бути стороною Європейської конвенції з прав людини (ЄКПЛ) 16 вересня того ж року. І хоча, згідно з нормами ЄКПЛ, росія вважається відповідальною за порушення прав людини, які були скоєні до 16 вересня 2022 року, у москві вже заявили, що не визнають рішень ЄСПЛ за позовами України та Нідерландів і не збираються їх виконувати. "Не збираємося виконувати, вважаємо їх нікчемними", - заявив з цього приводу речник Кремля Дмитро Пєсков.

Значення рішення для України

То у чому ж тоді полягає цінність рішення ЄСПЛ у справі "Україна та Нідерланди проти росії" і яким чином воно допоможе встановити справедливість для всіх тих, хто став жертвою порушень прав людини, скоєних рф в Україні? За поясненнями DW звернулася до експертів.

Це рішення ЄСПЛ - значна юридична перемога для України, вважає професор Ліверпульського університету в Англії Костянтин Дегтярьов, який спеціалізується на законодавстві у сфері захисту прав людини. "Хоча і може здатися, що рішення здебільшого символічне, це не так, попри те, що в короткостроковій перспективі існує дуже мало шансів, що його буде виконано", - сказав Дегтярьов у коментарі DW.

На його думку, особлива цінність даного рішення полягає в тому, що в ньому "встановлюється юрисдикція суду під час активної фази бойових дій", а отже, і пряма причетність росії до дій сепаратистських угруповань на сході України. "Це усуває будь-які сумніви з приводу того, хто несе відповідальність за звірства, скоєні в Луганську та Донецьку", - наголошує експерт.

Міжнародна підтримка

Рішення ЄСПЛ, викладене на 500 сторінках, справді визначне у багатьох сенсах, вважає і професорка права у Вищій технічній школі імені Ґеорґа Аґріколи в Бохумі, експертка з питань міждержавних позовів до ЄСПЛ Ізабелла Рісіні. Вона вказує, зокрема, на те, що вперше до справи "Україна та Нідерланди проти росії" як третя сторона долучилася "така велика кількість країн - 26".

Рісіні відзначила, що своїм рішенням ЄСПЛ "остаточно поклав відповідальність за збиття рейсу MH17 авіакомпанії Malaysia Airlines, в результаті якого загинули всі 298 осіб на борту, на підтримуваних рф сепаратистів, які застосували поставлений росією зенітно-ракетний комплекс "Бук". "Я рада, що суд розширює сферу дії законодавства із захисту прав людини за межі державних кордонів, безпосередньо протидіючи безкарності та сприяючи правовому захисту у випадках деяких найгірших звірств війни", - зазначила правниця.

Обидва експерти вважають факт того, що судді ЄСПЛ ухвалили рішення у справі одноголосно, чіткою реакцією на війну росії проти України і сигналом того, що світ цього ніколи не толеруватиме. А участь великої кількості держав, які висловили бажання виступити третьою стороною у справі, означає, "що вони вважали за потрібне використати цей форум, щоб висловити своє засудження порушень прав людини, скоєних російською владою на сході України", відзначає Костянтин Дегтярьов.

Загалом, на його думку, це рішення ЄСПЛ, викладене на сотнях сторінок, "з великою кількістю доказів та звітів, - не просто юридичний текст, воно фіксує історичні події". Навіть якщо росія негайно не виконає це рішення ЄСПЛ, воно є важливим для майбутнього, переконана Ізабелла Рісіні. "Будемо сподіватися, що через 10-20 років ситуація зміниться, путін піде, і тоді настане час для переходу до стабільного та мирного майбутнього. Документ про те, що насправді сталося, важливий, щоб пам'ятати та чітко розуміти, хто несе відповідальність за скоєне", - наголосила правниця.

Це рішення ЄСПЛ є важливим кроком у боротьбі за справедливість для всіх жертв порушень прав людини в Україні, і його значення не можна недооцінювати.

Нове

На Херсонщині співробітник ФСБ катував цивільного

Співробітнику ФСБ оголосили підозру у воєнних злочинах за катування цивільного в Генічеську.

0 хвилин

ЄСПЛ визнав росію винною у порушеннях прав людини в Україні

Європейський суд з прав людини визнав росію винною у численних порушеннях прав людини в Україні, зокрема у справі MH17.

4 години, 41 хвилина

Україна і Нідерланди виграли справу проти росії в ЄСПЛ

Європейський суд з прав людини визнав агресію росії проти України та порушення прав людини з 2014 року.

19 годин, 46 хвилин

ЄСПЛ визнав порушення прав людини росією в Україні

Європейський суд з прав людини визнав численні порушення прав людини росією в Україні з 2014 по 2022 рік.

1 день, 1 година

ЄСПЛ визнав росію винною у порушеннях прав людини

Європейський суд з прав людини визнав росію винною у порушеннях прав людини у справі "Україна та Нідерланди проти росії".

1 день, 3 години