Сповільнення інфляції в Україні
Річна інфляція в Україні у червні 2025 року сповільнилася до 14,3% у порівнянні з 15,1% у травні. Про це повідомила Державна служба статистики 9 липня. Місячна інфляція у червні склала 0,8%, що трохи вище за 0,7% у попередньому місяці.
Причини сповільнення інфляції
Головним чинником, що вплинув на зниження річної інфляції, стало виключення з річного показника минулорічної зміни побутових тарифів на електроенергію, які становили 64% (тепер 0%). Це позитивно позначилося на загальному індексі цін.
Проте, незважаючи на загальне зниження інфляції, для продовольчих товарів у річному вимірі спостерігалося подальше прискорення динаміки цін. Наприклад, річне зростання цін на фрукти підвищилося з 33,5% до 51,7%, а на м’ясо та м’ясопродукти — з 18,2% до 22,9%. Водночас, річний приріст цін на яйця сповільнився з 86% до 59,2%.
Ціни на споживчому ринку
Загалом на споживчому ринку у червні порівняно з травнем ціни зросли на 0,8%, а з початку року — на 6,5%. Базова інфляція у червні становила 0,3%, а з початку року — 12,1%. Ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%. Найбільше за місяць подорожчали фрукти — на 13,5%.
Ціни на м’ясо та м’ясопродукти, безалкогольні напої, рибу, сало, хліб, кисломолочну продукцію, масло і цукор зросли на 3,3–0,2%. Водночас, овочі подешевшали на 8,1%, а ціни на яйця, макаронні вироби, молоко та рис знизилися на 1,1–0,4%. Ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби у червні підвищилися на 1,1%, зокрема тютюнові вироби подорожчали на 1,8%.
Транспорт і одяг
Ціни на транспорт за місяць зросли на 1,1%, головним чином через подорожчання проїзду в залізничному пасажирському транспорті на 5,4% та палива і мастил на 2,3%. Водночас проїзд в автодорожньому пасажирському транспорті подорожчав на 0,7%. Одяг і взуття подешевшали на 2,2%, зокрема одяг — на 2,3%, взуття — на 2,1%.
Прогнози Національного банку України
Національний банк України прогнозує подальше зниження інфляції влітку, з можливим зменшенням до 8,7% до кінця року. Це зниження буде сприяти новим урожаєм, стабільному енергопостачанню, помірному тиску на ринку праці та зниженню світових цін на нафту.
Згідно з інформацією Forbes, такі зміни можуть позитивно вплинути на економічну ситуацію в Україні, що є важливим для споживачів та бізнесу.