Економіка

Реєстр збитків України отримав понад 27,5 тисяч заяв

Міжнародний реєстр збитків для України зафіксував 27,5 тисяч заяв про компенсацію. Найбільше заяв стосується руйнування житла.

Реєстр збитків України отримав понад 27,5 тисяч заяв

Реєстр збитків: нові дані

Міжнародний реєстр збитків, завданих агресією росії проти України (RD4U), отримав вже понад 27,5 тисячі заяв у різних категоріях. Про це у середу, 7 травня, в коментарі DW повідомив виконавчий директор Реєстру Маркіян Ключковський.

"Якщо говорити про заяви, то на сьогодні приблизно 27,5 тисячі вже подано в різних категоріях. Найбільше - це та, яка найдовше по часу відкрита - про руйнування житла. Ця категорія матеріальна, де ми даємо можливість заявникам оцінити розмір їхніх збитків. Ми бачимо, що в цій категорії середній розмір заяви - близько 60-62 тисяч євро", - сказав він.

Загальна вартість збитків

Згідно з інформацією Ключковського, загальна вартість збитків, зафіксованих у цих заявах, сягає суми близько мільярда євро. У інших категоріях, які не є матеріальними, заявників не просять оцінити їхні втрати. "Ми розуміємо, що втрата життя не оцінюється, чи зникнення безвісти, чи якісь інші речі. Оцінку, як визначати розмір компенсації в таких заявах, буде займатися майбутня компенсаційна комісія, яка буде їх розглядати по суті", - зазначив посадовець.

Компенсаційний механізм

Виплат за заявами ще не було, оскільки компенсаційний механізм не створений. "Має бути створена комісія, яка буде визначати розмір компенсації в кожному випадку. Питання компенсаційного фонду ще відкрите, бо поки остаточного рішення про те, звідки будуть брати кошти, немає. Консенсус усіх держав, які беруть участь в нашому процесі - це те, що росія має заплатити", - підкреслив Ключковський.

Прогнози щодо виплат

Прогнозувати, коли такі виплати можуть відбутися, Ключковський не береться, але переконаний, що вони повинні бути в осяжному майбутньому. "Звісно, історія знає приклади, коли діти і навіть онуки постраждалих отримували виплати. Але, звісно, головне завдання у тому, щоб ці репарації були ефективними. Ми говоримо про роки. Звісно, йдеться не про місяці, а роки. Ми сподіваємося, що це не почнеться через 10 років, скоріше рік, два, три, може, п'ять", - зазначив він.

Наступні кроки

За словами виконавчого директора Реєстру, багато чого залежить від політичної і геополітичної обстановки. "Тому ми можемо говорити про найближчі кроки. Найближчі кроки - це створення компенсаційної комісії, це другий компонент механізму. Договір про його створення може бути укладений вже до кінця цього року, і в наступному комісія почне працювати. Це той найближчий орієнтир, про який ми можемо більш-менш чітко говорити", - зазначив Ключковський.

Наступного тижня в Гаазі пройде другий раунд формальних переговорів. "Дорожня карта цього процесу передбачає його укладення до кінця наступного року. Далі ми чекатимемо на ратифікацію і сподіваємося, що в 2026-му році він набуде чинності, і, відповідно, комісія почне працювати", - резюмував посадовець.

Історичний контекст

Міжнародний реєстр збитків для України було створено 17 травня 2023 року на саміті Ради Європи в Рейк'явіку як перший крок до створення міжнародного механізму компенсації жертвам російської агресії. До цієї ініціативи долучилися 40 країн, було відкрито офіс Реєстру в Києві. Тепер рада директорів Реєстру закликає країни завершити розробку договору про сам механізм компенсації з доступом до коштів для відшкодування збитків.

Читайте також: Вартість відбудови України тепер оцінюється у 524 млрд доларів.