Політика

Реформа USAID: Трамп планує підпорядкувати агентство Держдепу

Адміністрація Трампа розробляє план реорганізації USAID, підпорядкувавши його Державному департаменту. Це викликало критику та обурення серед працівників агентства.

Реформа USAID під час адміністрації Трампа

Адміністрація президента США Дональда Трампа розробляє план реорганізації Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Як повідомляє WSJ, агентство, яке раніше було розформоване командою Ілона Маска з Департаменту ефективності уряду (DOGE), планують перейменувати та підпорядкувати Державному департаменту.

Критика попередньої роботи USAID

У меморандумі, що описує ці плани, критикується попередня діяльність USAID. Зокрема, зазначається, що місія агентства стала занадто широкою, а дорогі програми не приносили користі американським платникам податків. Нова структура має на меті посилити «м’яку силу» США та протидіяти Китаю.

Зміни в структурі агентства

Згідно з новими планами, USAID можуть перейменувати в Агентство США з міжнародної гуманітарної допомоги. Раніше агентство діяло як незалежна структура, але тепер його хочуть підпорядкувати Держдепу. У меморандумі також йдеться про ліквідацію бюро USAID по Африці, Азії, Європі, Латинській Америці та Близькому Сходу. Програми з підтримки демократії, прав жінок, релігійної свободи та боротьби з торгівлею людьми передадуть іншим підрозділам Держдепу.

Нові призначення та обговорення з Конгресом

Очолити окремі напрямки можуть люди з невеликим досвідом. Наприклад, новий заступник глави апарату, Маркус Торнтон, раніше працював у відділі кадрів посольства США в Гондурасі. Він також відомий як співзасновник групи Feds for Freedom, яка виступала проти обов’язкової вакцинації від Covid-19.

Плани реорганізації ще обговорюватимуться з Конгресом. Представник Держдепу запевнив, що будь-які зміни в структурі USAID відбуватимуться за погодженням із законодавцями.

Контекст ліквідації USAID

Нагадаємо, що адміністрація Трампа закрила штаб-квартиру USAID, зняла вивіску та відправила більшість працівників у оплачувану відпустку. Закордонних співробітників зобов’язали повернутися додому протягом місяця. Ліквідація агентства викликала хвилю критики, і понад два десятки працівників та підрядників USAID подали позов проти дій DOGE, стверджуючи, що їхні дії порушили розподіл повноважень у державі.

Держсекретар Марко Рубіо, який тимчасово очолив USAID, заявив, що хоче реорганізувати агентство, а не знищувати його. 10 березня стало відомо, що Держдеп США скасував 83% від усіх програм USAID. Федеральний суддя в США 18 березня постановив, що ліквідація USAID може порушувати Конституцію, заблокувавши закриття агентства.