Політика

Рада Європи розпочала створення трибуналу для України

Рада Європи 14 травня 2025 року розпочала процес створення Спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії проти України.

Рада Європи розпочала створення трибуналу для України

Розпочато процес створення трибуналу

Комітет міністрів Ради Європи у середу, 14 травня, розпочав процес створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України. На своїй щорічній зустрічі міністри доручили генеральному секретарю Ради Європи Алену Берсе очолити цей процес шляхом укладення угоди з Україною. Це важливий крок у міжнародному правосудді, який має на меті притягнення до відповідальності винних у злочинах агресії.

Офіційне звернення України

Перед цим офіційні представники Києва передали лист президента України з проханням заснувати спецтрибунал. Це формальний, але необхідний крок на шляху до його створення. Звернення, яке передали держсекретар міністерства закордонних справ Олександр Карасевич та заступниця керівника Офісу президента України Ірина Мудра, було прийнято Аленом Берсе та міністром закордонних справ Люксембургу Ксав'є Беттелем.

Технічний проєкт трибуналу

Раніше стало відомо, що Основна група зі створення спецтрибуналу, до якої входять до 40 країн, Єврокомісія, зовнішньополітична служба ЄС і Рада Європи, завершила роботу над технічним проєктом створення цього міжнародного суду. Проєкт складається з трьох головних документів: текст двосторонньої угоди між Україною та Радою Європи про формування трибуналу, його статут та угода про управління трибуналом, яка офіційно називається "розширена часткова угода".

Управління та фінансування трибуналу

Розширена часткова угода стосується управління та фінансування трибуналу. Одні країни зможуть автоматично підписати її на підставі свого членства в Раді Європи, іншим необхідно буде ратифікувати її в національних парламентах, на що може знадобитися час. За оцінками джерел, близьких до процесу створення спецтрибуналу, формальні процедури можуть завершитися до кінця 2025 - початку 2026 року.

Висновок

Цей крок є важливим сигналом міжнародної підтримки України у боротьбі за справедливість та правосуддя. Спеціальний трибунал має на меті не лише покарання винних, але й зміцнення міжнародного права та захисту прав людини. Як повідомляє DW, це перший крок до "трибуналу для путіна", підсудним якого загрожує до 30 років ув'язнення.

Нове

Тарифи Трампа: Як компанії змінюють свої ланцюги постачання

Термін 90-денного призупинення тарифів Дональда Трампа закінчується, що може вплинути на світову торгівлю.

2 години, 42 хвилини

Зеленський підписав угоду про створення трибуналу для рф

Президент України Володимир Зеленський підписав документи для ратифікації угоди про створення Спеціального трибуналу щодо агресії росії.

5 днів, 11 годин

Зеленський та Берсе підписали угоду про Спеціальний трибунал

Володимир Зеленський та Ален Берсе підписали угоду про створення Спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії проти України.

1 тиждень, 4 дні

Зеленський підписав угоду про Спеціальний трибунал у Страсбурзі

Президент України Володимир Зеленський підписав угоду про Спеціальний трибунал щодо злочину агресії проти України в Страсбурзі.

1 тиждень, 5 днів

Спеціальний трибунал щодо агресії рф проти України запрацює у 2026

У 2026 році може розпочати роботу спеціальний трибунал для розслідування агресії росії проти України, повідомила Ірина Мудра.

2 місяці