Політика

путін відкинув перемир'я, пропонує переговори в Стамбулі

Президент росії володимир путін відхилив пропозицію про 30-денне перемир'я, натомість запропонував переговори в Стамбулі 15 травня.

путін відкинув перемир'я, пропонує переговори в Стамбулі

путін відхилив ідею перемир'я

Президент росії володимир путін відкинув ідею оголошення 30-денного перемир'я, запропоновану європейськими лідерами та українським президентом Володимиром Зеленським. Натомість він запропонував Україні відновити прямі переговори між Києвом та москвою "без жодних попередніх умов" у Стамбулі 15 травня. Цю заяву путін зробив у ніч проти неділі, 11 травня, після зустрічі лідерів Франції, Польщі, Великобританії та Німеччини, які закликали росію до безумовного припинення вогню.

Реакція на пропозицію

Згідно з інформацією DW, українська сторона заявила про готовність до припинення вогню. Політолог Володимир Фесенко вважає, що реакція путіна на пропозицію України є не стільки відповіддю на заклики європейських лідерів, скільки спробою привернути увагу президента США Дональда Трампа. "Це гра за увагу Трампа, адже для нього важливо зберегти перспективу переговорів", - зазначив Фесенко.

Стратегія путіна

Фесенко також підкреслив, що путін намагається заманити Україну в пастку, адже відмова від переговорів може бути використана проти України. "Якщо ми відмовимося від цієї пропозиції, нас звинуватять у небажанні до переговорів", - сказав він. Водночас, якщо Україна погодиться, то в Стамбулі можуть бути висунуті ті ж вимоги, що і раніше, включаючи демілітаризацію та денацифікацію.

Переговори в Стамбулі

Експерти вважають, що Україні слід використати цю ситуацію на свою користь. Директор центру суспільних досліджень "Український меридіан" Дмитро Левусь зазначив, що важливо знайти формат переговорів, який би дозволив Україні брати участь, але не піддаватися тиску. "Треба наполягати на розширенні формату переговорів, оскільки йдеться про безпеку Європи", - підкреслив він.

Відповідь Зеленського

Володимир Зеленський, у свою чергу, заявив, що очікує від росії на припинення вогню з 12 травня і готовий зустрітися з путіним у Туреччині. "Немає сенсу затягувати вбивства. Чекатиму на путіна в четвер у Туреччині", - написав він у Telegram.

Прогнози експертів

Експерти також висловили побоювання, що росіяни можуть влаштувати чергову атаку перед переговорами, щоб змусити українську делегацію бути "м'якою". Віктор Чумак, колишній головний військовий прокурор України, зазначив, що переговори можуть закінчитися вимогами капітуляції, на що Україна не погодиться.

Олександр Краєв з аналітичного центру "Українська призма" вважає, що якщо європейські партнери та США нададуть Україні підтримку, то Київ зможе відкинути російські вимоги. Якщо ж підтримка не буде надана, Україні доведеться вести переговори заради досягнення режиму припинення вогню.

Висновок

Ситуація залишається напруженою, і подальші дії обох сторін можуть суттєво вплинути на хід конфлікту. Переговори в Стамбулі 15 травня можуть стати важливим етапом у пошуку мирного вирішення конфлікту, але ризики залишаються високими.