путін тягне час
За даними DW, володимир путін продовжує затягувати переговори, а його слова про готовність зупинити війну проти України викликають серйозні сумніви. Політики в Німеччині висловлюють своє обурення після телефонної розмови президента росії з главою Білого дому Дональдом Трампом, що відбулася 19 травня. За інформацією агентства Reuters, лідери в Європі та Україні "шоковані" результатами спілкування Трампа з путіним, оскільки президент США відмовився запроваджувати санкційний тиск на москву для швидкого припинення вогню.
Реакція німецьких політиків
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що путін "як і раніше, не готовий до компромісів". Він підкреслив, що Кремль "водить Трампа за ніс", що викликало обурення серед європейських політиків. Армін Лашет, майбутній голова комітету Бундестагу з питань зовнішньої політики, також висловився про цю ситуацію, зазначивши, що європейці попереджали Трампа про можливі наслідки.
Представник опозиційних Зелених Робін Ваґенер назвав телефонний дзвінок "переговорним театром", вказуючи на безрезультатність таких дій. У той же час, ультраправа партія "Альтернатива для Німеччини" (АдН) не поспішила з коментарями, але в соцмережах розкритикувала підготовку нового пакету санкцій Євросоюзу, спрямованого проти можливих спроб відновлення постачань російського газу.
Умови для перемир'я
Після більш ніж двогодинної розмови путін заявив про готовність до подальших переговорів щодо перемир'я, але фактично відмовився від припинення вогню. Він не озвучив жодних конкретних пунктів, за якими росія була б готова до компромісу. Раніше, під час зустрічі з українською делегацією в Стамбулі, російська сторона висунула умови, які включали визнання окупації п'яти регіонів України.
Президент України Володимир Зеленський відмовився від цих умов, але підтвердив готовність продовжувати переговори. Телефонній розмові Трампа і путіна передували консультації європейських лідерів з Вашингтоном, в яких брав участь новий канцлер Німеччини Фрідріх Мерц.
Єдність Європи та США під питанням
Фрідріх Мерц висловився обережно, зазначивши, що Європа і Америка "єдині" у підтримці України. Однак, кореспондент газети Bild Пауль Ронцгаймер заперечив цю думку, вказуючи на те, що якщо б це було так, Вашингтон вже б запровадив санкції.
10 травня лідери Німеччини, Франції, Британії та Польщі висунули москві ультимативну вимогу про припинення вогню, пригрозивши санкціями. Однак, результати телефонного дзвінка між Трампом і путіним стали "катастрофічними" для України, що стало першою великою поразкою для Мерца.
Вибір для Європи
Тепер європейці опинилися перед вибором: реалізувати погрози москві та запровадити жорсткіші санкції або намагатися зберегти єдність з Вашингтоном. Оглядачі в Берліні вважають, що справа України "ще не програна". Якщо санкції виявляться сильнішими, ніж очікує путін, європейська військова допомога може дати Україні "перепочинок".
Озвучений у Брюсселі 20 травня 17-й санкційний пакет стосуватиметься так званого "тіньового флоту" танкерів, які росія використовує для експорту нафти в обхід обмежень. Чи підуть на це європейці, і як швидко - питання залишається відкритим. На цьому тлі оглядачі радять Україні та європейцям зберігати єдність і продовжувати шлях санкцій і військової підтримки, навіть якщо США зійдуть з дистанції.
Таким чином, ситуація залишається напруженою, і подальші дії міжнародної спільноти можуть суттєво вплинути на розвиток подій в Україні.