
Суд над затриманими активістами
У Стамбулі 18 квітня 2025 року розпочався суд над 189 особами, затриманими під час масових протестів проти уряду Туреччини. Ці демонстрації почалися 19 березня після арешту мера Стамбула Екрема Імамоглу, який є ключовим опонентом президента Реджепа Тайїпа Ердогана. Імамоглу, який обіймає посаду з 2019 року, був затриманий за звинуваченнями у корупції, які він заперечує.
Серед затриманих більшість становлять студенти, а також вісім журналістів. Їм висунуті звинувачення у участі в незаконних протестах, а також у невиконанні вимог про розпуск, незважаючи на попередження. Це перший судовий процес над затриманими під час протестів, які, за даними прокуратури Стамбула, охопили близько 819 осіб у 20 кримінальних справах. За інформацією організації Human Rights Watch, покарання за ці звинувачення можуть варіюватися від шести місяців до п'яти років позбавлення волі.
Відгуки учасників протестів
Один із студентів Стамбульського університету, який був затриманий під час протестів у районі Сарачане та провів 20 днів у в'язниці, висловив сподівання, що суд ухвалить рішення про виправдання всіх затриманих. "Я сподіваюся, що вони якомога швидше повернуться до розуму і сьогодні ухвалять рішення про виправдання всіх", - сказав він у коментарі для BBC Turkish.
Другокурсник з Мімар Сінан університету, чий судовий розгляд був запланований, зазначив: "Ми не боїмося, ми не ті, хто повинен боятися". За інформацією, наданою мережою солідарності батьків (PSN), більшість затриманих після 19 березня були звільнені в останні дні, але близько 50 студентів залишаються під вартою.
Політичний контекст
Перед початком слухань член PSN Авні Гюндоган заявив: "Наші діти брали участь у демократичній, мирній та легітимній акції, вони боролися за те, щоб ця країна була вільною та демократичною". Батько Ягмур Гюндоган, який був затриманий і нещодавно звільнений з в'язниці Сіліврі, підкреслив: "Ми підтримували наших дітей і будемо продовжувати це робити. Перші слухання починаються сьогодні. Ми хочемо справедливості та чесного суду для наших дітей".
Серед затриманих журналістів, зокрема, був репортер французького інформаційного агентства AFP Ясін Аkgül, який також був затриманий за звинуваченнями у "участі в неозброєних зустрічах і маршах проти закону". Адвокат Вейсель Ок звернувся до судді з проханням виправдати журналістів, стверджуючи, що вони лише висвітлювали події, а не брали в них участь. Хоча це прохання було відхилене, Турецький союз журналістів (TGS) повідомив у соціальних мережах, що справи восьми журналістів були відокремлені від справ студентів.
Екрем Імамоглу планував балотуватися на президентських виборах 2028 року. Його прихильники вважають його арешт політичним кроком з боку Ердогана. Незважаючи на заборону на демонстрації, оголошену губернатором Стамбула, сотні тисяч людей взяли участь у протестах. З 19 березня поліція затримала майже 2000 осіб, більшість з яких є студентами університетів.
Ці події підкреслюють зростаючу напругу в Туреччині, де політичні репресії та обмеження свободи слова стають все більш поширеними. Як повідомляє BBC, ситуація продовжує викликати занепокоєння серед правозахисників та міжнародної спільноти.
Екрем Імамоглу правозахисники протести суд ТуреччинаПротести в Туреччині: арешт журналістів та заборона мітингів
У Туреччині арештовано семеро журналістів під час протестів у Стамбулі, включаючи фотографа AFP. Це викликало обурення серед правозахисників.
25 березня 2025 р. 20:08
Протести в Туреччині через арешт мера Стамбула Імамоглу
Тисячі людей вийшли на вулиці Туреччини, протестуючи проти арешту мера Стамбула Екрема Імамоглу, що викликало найбільші заворушення за останнє десятиліття.
24 березня 2025 р. 14:06
Протести в Туреччині через арешт опозиційного мера Стамбула
У Туреччині спалахнули масові протести через затримання мера Стамбула Екрема Імамоглу. Влада відповіла арештами та заборонами на демонстрації.
20 березня 2025 р. 12:44
Арешти в Туреччині: мер Стамбула під загрозою політичних репресій
У Туреччині затримано десятки осіб через "провокаційні" пости в соцмережах після арешту мера Стамбула Екрема Імамоглу. Протести тривають.
20 березня 2025 р. 12:33