Політика

Протести в Києві проти обмеження незалежності НАБУ

У Києві тисячі людей вийшли на акцію протесту проти закону, що обмежує незалежність НАБУ та САП. Влада отримала нову порцію критики.

Протести в Києві проти обмеження незалежності НАБУ

Протести в Києві

Ввечері 22 липня 2025 року на площі перед театром Івана Франка в Києві зібралися тисячі людей, які протестували проти ухвалення законопроекту №12414, що обмежує інституційну незалежність Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Учасники акції тримали плакати з гаслами "Руки геть від НАБУ!", "Вето на закон!", "Єрмака за двері!".

Причини протесту

Згідно з інформацією DW, обурення людей викликав той факт, що законопроект був ухвалений у "експрес-режимі" Верховною Радою, що фактично підпорядковує НАБУ та САП генеральному прокурору. Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук підписав документ, після чого його передали на підпис президенту Володимиру Зеленському.

Відгуки учасників

Дмитро Козятинський, ветеран російсько-української війни, який ініціював акцію, висловив своє обурення: "Цей законопроект з порушеннями всіх можливих норм прийняли, поміняли в останній момент текст. Я думав, що таке могло бути тільки за часів Януковича". За його словами, основна мета акції - домогтися скасування ініціативи, щоб президент наклав вето.

Мітингарі та їхні вимоги

За оцінками, акція зібрала близько 2-3 тисяч учасників, серед яких були публічні особи, військові, ветерани та активісти. Люди тримали плакати з написами: "12414 - ганьба!", "Верховна зрада", "Кінець НАБУ і САП - початок епохи корупції". Олексій та Марина, які прийшли з донькою Соломією, зазначили: "Ми хочемо, щоб вона росла в країні, в якій не крадуть".

Паралелі з минулим

Іванна, одна з учасниць протесту, вважає, що позбавлення НАБУ та САП незалежності є "відкатом України назад до 2010 року". Вона підкреслила, що це повертає до часів, коли можна було кришувати та робити все, що хочеться, маючи владу. Олександр Хоменко, засновник творчого об'єднання МУР, також висловив занепокоєння, що більшість депутатів проголосувала за цей законопроект, що робить їх "ворогами".

Влада та суспільство

Ветеран російсько-української війни Масі Найєм зазначив, що влада недооцінила українське суспільство, яке все ще думає про цінності. Він сподівається, що президент не піде проти волі народу. Олександр Терен, також ветеран, підкреслив, що дії влади негативно впливають на моральний дух військових.

Результати акції

Протест тривав понад чотири години, і навіть сутінки не змусили людей розійтися. Учасники акції підсвічували свої плакати ліхтариками, викрикуючи "Ганьба!", "Вето!", "Ні свавіллю!". Однак, пізніше стало відомо, що президент Зеленський підписав законопроект №12414, що викликало новий сплеск обурення серед мітингарів. Владислав Грезєв, громадський активіст, зазначив, що наслідки цього рішення можуть серйозно розбалансувати суспільство, але ще не пізно скасувати його.

Висновок

Акція протесту стала важливим сигналом для влади про те, що суспільство не готове миритися з обмеженням незалежності антикорупційних органів. Учасники акції продемонстрували свою рішучість боротися за свої права та за майбутнє України.

Нове

Боржники по аліментах: Дніпропетровщина, Одещина, Харківщина лідирують

На середину липня 2025 року в Україні зафіксовано понад 187 тисяч проваджень щодо боржників по аліментах, зокрема на Дніпропетровщині, Одещині та Харківщині.

24 хвилини

Зеленський підписав закон, що обмежує НАБУ та САП

Президент України підписав закон, що обмежує повноваження антикорупційних органів, викликавши протести в містах.

31 хвилина

Верховна Рада ліквідує незалежність НАБУ та САП

Верховна Рада ухвалила законопроєкт, що підпорядковує НАБУ та САП генпрокурору, викликавши протести серед депутатів.

15 годин, 3 хвилини

Законопроєкт №12414 загрожує незалежності антикорупційних органів

Директор НАБУ та керівник САП закликали президента не підписувати законопроєкт, що обмежує їхню незалежність.

15 годин, 39 хвилин

Верховна Рада обмежила незалежність НАБУ та САП

Верховна Рада ухвалила законопроєкт, що підпорядковує НАБУ та САП генпрокурору. Це викликало занепокоєння серед антикорупційних експертів.

16 годин, 31 хвилина

<