Протести в Києві
У Києві 24 липня триває третій день протестів проти ухваленого 22 липня закону, який суттєво обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).
Попри те, що у Верховній Раді зареєстровані два законопроєкти, які мають на меті відновлення незалежності антикорупційних інституцій, на площі біля театру імені Франка зібралися близько двох тисяч людей. Вони співали Гімн України та скандували гасла на підтримку незалежності антикорупційних органів, а також заклики до допомоги війську.
Вимоги протестувальників
Учасники акції тримали прапори України та ЄС, червоно-чорні стяги, а також плакати з різними гаслами, такими як "Влада мільйонам, а не мільйонерам" та "Руки геть від НАБУ та САП". Обстановка на площі була спокійною, але протестувальники наголошували на необхідності гарантій збереження незалежності антикорупційних органів.
Микола Безкровний, президент громадської організації "Українські студенти за свободу", зазначив, що важливо повернути основні засади функціонування НАБУ і САП. "Ми не стоїмо за державний переворот, ми стоїмо за те, щоб зробити крок назад від того, що зробила наша влада", - сказав він.
Законопроєкти на розгляді
Згідно з інформацією DW, ініційований президентом України Володимиром Зеленським законопроєкт №13533 має на меті відновлення принципів незалежності, за якими функціонували антикорупційні органи до 22 липня.
Проте, як зазначили в Центрі протидії корупції (ЦПК), реєстрація цього законопроєкту не є перемогою, оскільки більшість депутатів не хочуть збиратися для голосування через канікули. "Навіть одного тижня зволікання може бути достатньо для того, щоб знищити купу проваджень НАБУ і САП по топкорупціонерах", - наголосили в ЦПК.
Громадська реакція
Іван Чигирин, голова громадської організації "Ветеран.UA", підкреслив, що акції протестів є запитом суспільства на справедливість. "Корупція - це один з елементів, але це ще про комунікацію з громадою", - зазначив він.
Протестувальники готові виходити на площу доти, поки законопроєкт, запропонований Зеленським, не пройде всі процедурні моменти. "Коли треба - на екстрені засідання депутати виходять. Тож хай виходять зараз і починають ухвалювати те, що дійсно важливо для країни", - підсумував Безкровний.
Таким чином, ситуація навколо незалежності антикорупційних органів залишається напруженою, а протестувальники продовжують вимагати змін, які можуть вплинути на боротьбу з корупцією в Україні.