Загострення протестів у Кенії
За даними BBC, Кількість загиблих під час антиурядових протестів у Кенії зросла до 31 особи, згідно з даними Національної комісії з прав людини Кенії (KNCHR). Раніше повідомлялося про 11 загиблих. Більше 100 осіб отримали поранення, а близько 532 були заарештовані під час протестів, які відбулися в столиці Найробі та інших великих містах.
Реакція міжнародних організацій
Організація Об'єднаних Націй висловила глибоке занепокоєння через вбивства та критикувала кенійську поліцію за використання "летальної амуніції" проти протестувальників. Поліція Кенії продовжує стверджувати, що загинуло лише 11 осіб. Напруженість у країні зросла після смерті блогера Альберта Оджванга в поліцейському затриманні минулого місяця, що спонукало людей знову вийти на вулиці.
Причини протестів
Протести, що відбулися в понеділок, були спрямовані на вшанування багаторічної боротьби Кенії за демократію, але швидко переросли в криваві зіткнення в 17 з 47 округів країни. Багато демонстрантів скандували "Руто має піти" та "один термін", що є популярним закликом до відставки президента Вільяма Руто.
Заява KNCHR
У заяві, опублікованій у вівторок, KNCHR зазначила, що різке зростання кількості загиблих є "глибоко тривожним". Комісія рішуче засудила всі порушення прав людини та закликала до відповідальності всіх винних, включаючи поліцію та цивільних осіб. Також було зафіксовано масове мародерство та знищення як державного, так і приватного майна невідомими особами. Серед загиблих був 12-річний учень, який отримав кулю, коли перебував удома в Кіамбу, на околицях столиці.
Вимоги до розслідування
Релігійні та правозахисні організації вимагали термінового та незалежного розслідування вбивств, знищення майна та довільних арештів. Проте міністр внутрішніх справ Кіпчумба Муркомен похвалив поліцію за те, що вона стримала протести, які, за його словами, були пронизані злочинцями.
Політична реакція
Лідери опозиції звинуватили уряд у використанні непозначених поліцейських автомобілів для перевезення озброєних банд до опозиційних районів під час протестів. Вони закликали до національного бойкоту всіх бізнесів, пов'язаних з адміністрацією президента Руто, звинувачуючи його уряд у насильстві, спонсорованому державою, та позасудових вбивствах. "Цей режим ворожий. З ним не можна домовитися. Його потрібно чинити опір. Ми не зупинимося. Ми не відступимо. Ми не здамося," - йдеться у спільній заяві опозиції.
Заклик до миру
Головний суддя Кенії Марта Коом закликала країну до стриманості, зазначивши, що насильницькі протести загрожують демократичній основі нації. Протести в понеділок були організовані переважно молоддю, яка вимагала доброго управління, більшої відповідальності та справедливості для жертв поліцейської жорстокості. Згідно з даними газети The Star, з 2023 року в протестах загинуло понад 140 осіб.
Для отримання додаткових новин з Африки відвідайте BBCAfrica.com. Слідкуйте за нами в Twitter @BBCAfrica, на Facebook у BBC Africa або в Instagram на bbcafrica.