Протести в Белграді
У ніч на понеділок, 30 червня, в столиці Сербії, Белграді, мітингарі перекрили кілька важливих вулиць і звели барикади. Сербська газета "Бліц" публікує кадри з вулиць та перехресть, де видно сотні людей, наметові містечка та барикади зі сміттєвих баків. Зокрема, перекритий міст Газела через річку Сава. Аналогічні акції проходять і в інших містах Сербії.
Реакція влади
Віцепрем'єр-міністр та міністр внутрішніх справ Івіца Дачич заявив, що влада стежить за блокуванням доріг і закликав зберігати спокій. Інформаційне агентство Associated Press оцінює кількість учасників акції в кілька тисяч. Акцію проводить студентська протестна група "Блокада", яка має сотні тисяч підписників у соціальних мережах. Група опублікувала карту Белграда, виділивши точки, куди закликала приходити та блокувати вулиці.
Причини протестів
Протести стали відповіддю на затримання кількох студентів під час сутичок з поліцією ввечері 28 червня. Загалом було затримано 77 людей, з яких 38 заарештовано. Постраждали 70 громадян, серед яких 48 поліціянтів, повідомило Міністерство внутрішніх справ Сербії.
Президент Сербії Александар Вучич назвав радикальних учасників заворушень "терористами" і розкритикував ректора Белградського університету Владана Джокича, який бере участь у мітингах.
Історичний контекст
Протести в Белграді не є новими. Вони почалися після трагедії, що сталася 1 листопада 2024 року, коли в будівлі центрального вокзалу в місті Нові-Сад обвалився бетонний навіс, внаслідок чого загинули 16 людей. Після цього в Белграді та інших містах Сербії почалися акції протесту, учасники яких вимагали покарання для відповідальних осіб.
Демонстранти також вимагали відставки мера Нові-Сада та прем'єр-міністра країни Мілоша Вучевича. 28 січня Вучевич оголосив свою відставку, а мер міста також пішов у відставку. Проте нові вимоги протестувальників, зокрема відставка уряду та перевибори, залишилися без відповіді. Президент Вучич відмовився виконувати ці вимоги, заявивши, що його не обходять протести.
Протести в Белграді та інших містах Сербії продовжують привертати увагу, і ситуація залишається напруженою. За даними DW, влада планує вжити заходів для відновлення руху на заблокованих вулицях.