Протест у Братиславі
3 квітня 2025 року тисячі людей вийшли на акцію протесту перед будівлею парламенту у столиці Словаччини, Братиславі. Причиною протестів став законопроєкт, який, на думку багатьох критиків, може стати згубним для великої кількості неурядових організацій в країні. Як повідомляє агентство AP, цей законопроєкт, що обговорюється законодавцями, раніше отримав схвалення уряду прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо.
Критика законопроєкту
Організатори мітингу в Братиславі вважають, що автори законопроєкту надихнулися ухваленням подібних законів у Росії. Вони стверджують, що цей документ, у разі схвалення, створить можливість "ліквідувати громадський сектор і перетворити на злочинця будь-кого, хто не лояльний до влади". Протестувальники скандували під час маршу: "Ні російським законам" і "Ми не відмовимося від свободи".
Аналіз та наслідки
Згідно з аналізом, проведеним неприбутковою організацією Via Iuris, в останній версії законопроєкту передбачається, що неурядові організації вважатимуться лобістськими, але при цьому не дається чіткого визначення, що таке лобізм. В організації вважають, що законопроєкт порушує конституцію Словаччини та правила Європейського Союзу, а його метою є "стигматизація та обмеження діяльності громадських груп".
Офіційна позиція уряду
Уряд Роберта Фіцо запевняє, що законопроєкт має на меті зробити прозорим фінансування та функціонування громадських груп. Протестувальники, однак, не вірять у ці запевнення і продовжують виступати проти нововведень.
Продовження протестів
У Словаччині протягом останніх кількох місяців регулярно відбуваються акції протесту проти уряду Роберта Фіцо. Приводом до протестів став його візит до Москви наприкінці грудня минулого року. У п'ятницю, 4 квітня, заплановані протести у близько трьох десятках міст по всій Словаччині та за кордоном, що свідчить про зростаюче невдоволення населення.
За даними DW, ситуація в країні залишається напруженою, і протестувальники налаштовані рішуче.