24 квітня 2025 р. 07:37 Пропозиція США щодо Запорізької АЕС: нейтральний статус чи фантазії?

За даними DW, У межах врегулювання війни росії проти України адміністрація Білого дому, за даними Wall Street Journal, висуває пропозицію з присвоєння території навколо окупованої нині Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) нейтрального статусу та передачі її під контроль США. Про те, наскільки реалістичним є цей сценарій та чи піде на це москва, DW поспілкувалися з українською експерткою з ядерної енергетики Ольгою Кошарною.

Можливість передачі ЗАЕС під контроль США

Експертка зазначила, що ідея зробити зону навколо ЗАЕС нейтральною належала генеральному директору МАГАТЕ Рафаелю Гроссі перед його візитом на ЗАЕС 1 вересня 2022 року. Хоча були ухвалені резолюції Ради керівників МАГАТЕ про деокупацію ЗАЕС, ця ідея не була реалізована. Президент України Володимир Зеленський стверджував, що не йдеться про передачу станції у власність США, підкреслюючи, що АЕС є власністю народу України. Він також просив Дональда Трампа про допомогу інвестиціями для відновлення роботи станції після деокупації.

Інструменти управління та їх реалістичність

Кошарна підкреслила, що США не планують брати участь в ініціативі європейських країн щодо введення військ на територію України. Вона запитує, хто контролюватиме окупацію і в чому сенс цього управління. На думку експертки, американські компанії-оператори АЕС є приватними і не мають досвіду експлуатації реакторів радянського проєкту ВВЕР-1000, які є на Запорізькій станції. "Це чергові фантазії, свого роду білий шум, піар адміністрації Трампа. Практичних результатів не буде, я абсолютно в цьому впевнена", - зазначила вона.

Приклади контролю атомних станцій

Кошарна також згадала про проект АЕС "Аккую" в Туреччині, яка будується за російськими технологіями і експлуатуватиметься росіянами. Вона підкреслила, що росія вже окупувала кілька ядерних установок в Україні, зокрема Севастопольський науково-дослідний реактор та інші об'єкти, і не понесла жодної відповідальності за це. "Все, що росія зробила і продовжує робити, підпадає під статтю 2 Міжнародної конвенції про протидію актам ядерного тероризму", - додала експертка.

Стан Запорізької АЕС

На запитання про стан ЗАЕС, Кошарна зазначила, що не було жодних влучань у станцію, але росія використовує промисловий майданчик для зберігання зброї та боєприпасів. Вона висловила впевненість, що росіяни запускають дрони з промислового майданчика ЗАЕС. "росіяни розміщують артилерійські системи поруч із промисловим майданчиком, бо знають, що наші Збройні сили України не будуть бити", - підкреслила вона.

Висновки

Кошарна вважає, що росія не відмовиться від ЗАЕС, якщо її не вибивати військовим шляхом. "Жодні переговори не допоможуть. росіяни пишаються цим дуже, розумієте? Жодного покарання ніхто не поніс", - резюмувала експертка. Вона також зазначила, що Україна писала в офіційних нотах, що дії росії є неприпустимими, але МАГАТЕ не має жодних інструментів впливу.

Таким чином, питання контролю над Запорізькою АЕС залишається відкритим, і реалістичність пропозицій США викликає багато запитань.

Читайте також: Американське управління ЗАЕС - наскільки це реалістично?

війна в Україні Запорізька АЕС МАГАТЕ США ядерна безпека

росія заперечує передачу заес україні: нові заяви мзс рф

росія стверджує, що запорізька атомна електростанція є її власністю, заперечуючи можливість передачі контролю україні чи іншим країнам.

25 березня 2025 р. 20:48

Управління українськими АЕС: США пропонують нові рішення

Під час розмови Зеленського і Трампа обговорювали можливість управління українськими АЕС США, що викликало дискусії в Україні.

20 березня 2025 р. 21:48

США можуть взяти під контроль Запорізьку АЕС, але як?

Запорізька АЕС, що під контролем росії, може бути відновлена під управлінням США, але експерти сумніваються в реалістичності цього плану.

20 березня 2025 р. 18:12

Переговори щодо Запорізької АЕС: майбутнє під загрозою

Запорізька атомна електростанція, захоплена Росією, стане предметом переговорів для завершення війни в Україні.

18 березня 2025 р. 10:45