Економіка

Прогноз зростання економіки України знижено до 3% у 2025 році

Інвесткомпанія ICU знизила прогноз зростання ВВП України на 2025 рік до 3% через невтішні результати 2024 року.

Зниження прогнозу зростання ВВП України

Згідно з оглядом інвесткомпанії ICU, українська економіка у 2025 році зросте на 3%, що є зниженням з попереднього прогнозу у 3,4%. Це рішення стало наслідком невтішних показників зростання реального ВВП у 2024 році, який зріс лише на 2,9%, що значно нижче від очікувань ринку.

Причини уповільнення економіки

Економічне зростання у 2024 році було значно послаблено через різке падіння урожаю, що негативно вплинуло на сільське господарство та харчову промисловість. Також зниження державного споживання через скорочення дефіциту державного бюджету до 24% ВВП у порівнянні з 27% роком раніше стало додатковим фактором, що стримувало економічне відновлення.

Як зазначає ICU, "ми вважаємо, що наш попередній прогноз зростання ВВП у 2025 році на 3,4% є дещо оптимістичним, тож ми понижуємо його до 3,0%." Вони також не очікують значного прискорення темпів відновлення економіки у наступному році, якщо не відбудеться різкого покращення безпекової ситуації.

Виробництво в сільському господарстві

Прогнози щодо виробництва в сільському господарстві на 2025 рік виглядають більш оптимістично, якщо не повторяться несприятливі погодні умови. Проте скорочення державних видатків відносно ВВП продовжить стримувати відновлення економіки.

Контекст економічної ситуації

За даними Державної служби статистики, реальний валовий внутрішній продукт України у 2024 році зріс на 2,9% у порівнянні з 2023 роком. Однак у четвертому кварталі минулого року ВВП зменшився на 0,1% у порівнянні з аналогічним періодом 2023 року. Прогнози зростання ВВП від різних міжнародних організацій, таких як ЄБРР, МВФ та Світовий банк, варіювалися від 2,9% до 3,5%.

У січні 2025 року економіка України зросла на 1,5% у порівнянні з 1,7% у грудні, а у лютому зростання склало 0,7%. Ці дані свідчать про поступове, але нестабільне відновлення економіки, яке потребує подальшої уваги та підтримки з боку держави.

Детальніше про це можна дізнатися у розборі Forbes.