Суперечка навколо призначення керівника БЕБ
Суперечка навколо призначення керівника Бюро економічної безпеки (БЕБ) загострюється. Кабінет Міністрів України відмовляється затверджувати переможця відкритого конкурсу, що викликає занепокоєння серед громадських активістів та міжнародних партнерів. Тож перезавантаження БЕБ нині під великим питанням.
Схоже, уряд Юлії Свириденко, як і попередній Кабінет Міністрів Дениса Шмигаля, не збирається призначати керівником БЕБ Олександра Цивінського. Нова прем'єр-міністр України відразу після свого призначення заявила, що попередній уряд, в якому вона працювала першою віцепрем'єркою, міністеркою економіки, не призначив Цивінського керівником БЕБ за законною процедурою. "Нам було внесено рішення, і ми як члени уряду розглянули це рішення, і кожен з нас мав можливість висловити свою позицію - утриматись, проголосувати за або відмовитись, відповідно до тієї інформації, яка була почута відповідним міністром європейської інтеграції і юстиції, що стосувалося зв'язків з країною-агресором", - сказала Свириденко 17 липня у Верховній Раді, відповідаючи на запитання депутата від фракції "Голос" Ярослава Железняка, чи збирається новий уряд призначити керівника БЕБ.
Заклик громадських організацій
Деталей щодо причин відмови в затвердженні кандидатури Цивінського ані в уряді Шмигаля, ані тепер в уряді Свириденко так і не пояснили. Відразу після цього близько 60 громадських організацій та бізнес-асоціацій звернулися до новопризначеної прем’єрки Юлії Свириденко та Кабміну із закликом призначити на посаду директора БЕБ Олександра Цивінського. Серед тих, хто приєднався до заклику, - Центр протидії корупції, Трансперенсі Інтернешнл Україна, Центр економічної стратегії.
"Закликаємо вас не робити помилок попереднього уряду та ухвалити історичне рішення, яке засвідчить справжню волю до змін. Призначте Олександра Цивінського директором Бюро економічної безпеки та дайте старт реальному перезавантаженню органу, на яке чекає вся країна", - йдеться у заяві.
Підписанти заяви зауважують, що "ефективна, деполітизована та професійна робота цього органу є запорукою створення сприятливого інвестиційного клімату, детінізації економіки та зміцнення довіри до державних інституцій".
Історія Бюро економічної безпеки
Бюро економічної безпеки було створено в 2021 році. Ця структура фактично замінила собою горезвісну податкову міліцію, яка входила до Державної фіскальної служби, відділ боротьби з економічною злочинністю Служби безпеки України та відповідний відділ Нацполіції. БЕБ займається розслідуваннями ухилення від сплати податків, а також злочинами, пов'язаними з економікою та фінансами.
Директор БЕБ обирається на відкритому конкурсі конкурсною комісією, яка складається з представників, делегованих від Верховної Ради, уряду та президента. Ініціаторка звернення, голова Всеукраїнського об'єднання "Автомайдан" Катерина Бутко, вважає, що громадянське суспільство має відреагувати на порушення закону владою. "Це не лише про БЕБ, це про всі інші конкурси, які проводяться за участю міжнародних партнерів, і це стосується конкурсів НАБУ, САП, НАЗК. Якщо ця історія з БЕБ закінчиться так, як вона є зараз, тобто Кабмін повністю безпідставно і незаконно відмовляється призначати обраного на прозорому конкурсі переможця, то це означає, що вся наша антикорупційна інфраструктура, по суті, під загрозою", - сказала в коментарі DW Катерина Бутко.
Міжнародна реакція
На цьому наголошує і заступниця виконавчого директора з юридичних питань Transparency International Україна Катерина Риженко. Вона вказує, що наразі визнання результатів конкурсу - це переломний момент, коли українська влада хоче показати, що вони не визнають рішення незалежних комісій і навіть норми закону. "На нашу думку, те, що написано в законі про БЕБ, не дає Кабінету Міністрів такої дискреції та простору для дій. Сподіваємося, що президент нарешті почує, що думають про цю проблему організації та міжнародні партнери. Ми ж розуміємо, що Кабмін у цьому випадку, швидше за все, виконує волю і рухається у напрямку, заданому Офісом президента", - прокоментувала DW Катерина Риженко.
Вона зауважує, що це питання стосується загалом подальшої участі міжнародних незалежних експертів у конкурсах, адже в Україні ще має відбутися не один такий конкурс, де є міжнародний компонент. "Тенденція уряду та Офісу президента щодо неучасті міжнародних фахівців у конкурсних комісіях почалася вже певний час тому, а ситуація з БЕБ є таким собі "піком", що свідчить про бачення уряду та Офісу президента щодо важливих конкурсів на нові чи перезапущені органи", - сказала представниця Transparency International Україна.
Висновки
Як відомо, попередній Кабінет Міністрів України 7 липня відмовився затвердити Олександра Цивінського на посаді керівника БЕБ. Тоді це пояснили тим, що під час розгляду питання було вивчено додаткові матеріали, надані Службою безпеки України, "які стосуються питань національної безпеки та містять відповідні безпекові оцінки". Після цього тодішні члени уряду ухвалили рішення звернутися до комісії з добору директора БЕБ "з пропозицією повторно подати не більше двох кандидатур, які відповідатимуть усім встановленим вимогам, включаючи безпекові критерії".
Нині діючий детектив НАБУ Олександр Цивінський був єдиним кандидатом, якого одноголосно підтримали представники конкурсної комісії від міжнародних партнерів України. У комісії, яка складалася з шести членів - по троє від державних органів влади і міжнародних партнерів, - заявили, що не можуть виконати прохання Кабінету міністрів та обрати іншого переможця конкурсу. За словами голови комісії Лаури Стефан, комісія завершила свою роботу та виконала усі завдання. "Я не бачу, щоб у комісії були можливості повертатися до попередніх етапів конкурсу. Ми подали нашу пропозицію на розгляд Кабміну, тому комісія нічого більше не може зробити на цьому етапі", - сказала вона, додавши, що кандидатура Олександра Цивінського на посаду директора БЕБ залишається чинною.
"Виходить, що уряд поставив себе у позицію цугцвангу, коли не може нічого зробити, але робити треба. На мою думку, на ситуацію можуть вплинути міжнародні партнери, від фінансової допомоги яких зараз залежить Україна. Вони мають зробити оцінку того, що відбувається, і, можливо, якщо вони висунуть чітку позицію, то все ж буде призначений переможець", - припускає Бутко. Вона вказує на те, що реформа Бюро економічної безпеки є частиною вимог з приєднання України до Євросоюзу та ще один зі структурних маяків, оновлених Міжнародним валютним фондом (МВФ) для України під час останнього перегляду програми розширеного фінансування у Меморандумі про економічну і фінансову політику. Тож завершити конкурс на посаду голови БЕБ Україна має до кінця липня, адже від його результатів залежить, чи отримає країна транш міжнародної допомоги, нагадала Бутко.