Економіка

Превентивна реструктуризація в Україні: новий механізм для бізнесу

В Україні вперше застосували превентивну реструктуризацію, що дозволяє компаніям уникати закриття у фінансових труднощах.

Превентивна реструктуризація в Україні: новий механізм для бізнесу

Впровадження нової процедури

В Україні вперше зафіксовано випадок застосування превентивної реструктуризації компанії – механізму, що дозволяє підприємствам у скрутному фінансовому становищі уникнути закриття. Ця процедура стала доступною лише з початку 2025 року, що відкриває нові можливості для бізнесу в умовах економічної нестабільності, повідомляє сервіс Опендатабот.

Статистика закриття бізнесів

З початку року 1087 українських компаній розпочали процес припинення своєї діяльності, свідчать дані Верховного суду та Міністерства юстиції. При цьому 66,7% з них – 725 підприємств – самостійно закрили бізнес без звернення до суду. Це свідчить про те, що ці компанії не мали боргів, і власники вирішили припинити їхню діяльність.

Ще 164 компанії, що припинили роботу, проходять процедуру банкрутства через суд – на 22% більше, ніж на початку минулого року. 118 підприємств перейшли до стадії судової ліквідації, тобто закриття через неспроможність сплатити борги. У такому випадку кредитори отримують кошти від продажу майна компанії.

Зміни у бізнес-середовищі

Превентивна реструктуризація застосовується, коли власники бізнесу усвідомлюють серйозні фінансові труднощі та прагнуть змінити умови виконання кредитних зобовʼязань, не припиняючи діяльність компанії. Арбітражний керуючий, фахівець із питань банкрутства Денис Лихопьок наголошує, що нова процедура дає можливість зберегти бізнес і уникнути банкрутства.

Однак, за його словами, лише 5-10% всіх процедур потрапляють у стадію санації — відновлення платоспроможності. Це відбувається через те, що підприємства звертаються до судових механізмів занадто пізно. "Фінансові труднощі є практично у більшості підприємств, але врегулювати їх через судові процедури для власників наразі надто складно і ризиковано," – зазначив Лихопьок.

Законодавчі зміни

Контекстом для впровадження цієї процедури стало ухвалення Верховною Радою закону №3985-IX, який змінює правила банкрутства в Україні. Закон набрав чинності 23 січня 2025 року, а положення про реструктуризацію – 23 липня 2025 року. Цей закон вперше запроваджує в Україні механізм превентивної реструктуризації, що є частиною Кодексу з процедур банкрутства.

Головна мета цього механізму – допомогти підприємствам, що мають фінансові труднощі, зберегти свою діяльність і уникнути банкрутства. Імплементація процедури є частиною Плану Ukraine Facility, необхідного для реалізації програми фінансової підтримки України від ЄС.

Таким чином, новий механізм може стати важливим інструментом для українських підприємств у боротьбі з фінансовими труднощами, надаючи їм шанс на відновлення та подальший розвиток.

Джерело: Forbes

Нове

Херсонщина: майору СБУ Ларисі Нагорній повідомили про підозру

На Херсонщині майору СБУ Ларисі Нагорній оголосили підозру у дезертирстві під час війни.

0 хвилин

Верховна Рада ухвалила закон про державно-приватне партнерство

Верховна Рада України ухвалила законопроєкт про державно-приватне партнерство, що дозволить залучити до $1 млрд інвестицій.

3 тижні, 2 дні

Україна не поспішатиме з реструктуризацією ВВП-варантів

Україна готова пропустити платіж за ВВП-варантами 2015 року, навіть якщо це призведе до дефолту.

1 місяць, 3 тижні

Україна не домовилась про реструктуризацію зовнішнього боргу

Приватні тримачі українського зовнішнього боргу відмовились від реструктуризації, що ставить під загрозу виплату $600 млн наприкінці травня.

2 місяці, 2 тижні

Відновлення бізнесу в Україні: оптимізм та нові інвестиції

В Україні спостерігається відновлення ділової активності, незважаючи на виклики війни. Опитування показало зростання оптимізму серед підприємців.

2 місяці, 3 тижні