Економіка

Позитивні очікування українців від угоди з США про надра

47% українців вважають угоду з США про надрокористування позитивною для країни, згідно з опитуванням КМІС.

Позитивні оцінки угоди між Україною та США

За даними Forbes, На початок травня 2025 року 47% українців вважають, що угода про копалини між Україною та Сполученими Штатами матиме позитивний вплив на країну. Це свідчить про загальний оптимізм серед населення, як показало опитування, проведене Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС).

Згідно з результатами опитування, 22% респондентів очікують негативних наслідків від угоди, тоді як 19% вважають, що вона не вплине на ситуацію в Україні. Ще 12% опитаних не визначилися зі своєю позицією.

Регіональні відмінності в оцінках

У регіональному розрізі найбільший оптимізм спостерігається в центральних областях, де 52% респондентів прогнозують позитивні зміни, а 23% – негативні. На півдні також переважають позитивні настрої: 50% очікують покращень, проти 23% песимістів. На сході країни скептицизм найвищий – лише 33% вірять у позитивний ефект, тоді як 26% передбачають негатив. На заході думки розділилися: 43% налаштовані оптимістично, а 20% висловлюють занепокоєння.

Деталі опитування

Опитування проводилось КМІС з 2 по 6 травня 2025 року з власної ініціативи. Телефонним методом було опитано 561 респондента – дорослого жителя підконтрольних Україні територій. Статистична похибка становить 5,4%.

Контекст угоди

17 квітня 2025 року Україна та Сполучені Штати підписали меморандум про наміри щодо укладення міждержавної угоди у сфері надрокористування. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль підкреслив, що американська допомога, надана до укладення цієї угоди, не входить до її змісту. З 1 травня Верховна Рада розпочне розгляд питання щодо ратифікації угоди.

Після підписання угоди, документ буде передано до парламенту з відповідним пакетом супровідних матеріалів. Угода набуде чинності лише після ратифікації.

30 квітня сторони також підписали угоду про створення Інвестиційного фонду, який має стати ключовим механізмом залучення капіталу в українську економіку та зміцнення двостороннього стратегічного партнерства.

Міністр фінансів США Скотт Бессент, виступаючи на конференції в Інституті Мілкена 5 травня, заявив, що президент Дональд Трамп планує використати угоду про надра як важіль у переговорах з росією. За словами Трампа, він очікує, що співпраця з Україною за цією угодою принесе США понад $350 млрд, що відповідає нібито переданій Києву допомозі за каденції його попередника Джо Байдена.

Таким чином, угода між Україною та США викликає значний інтерес та обговорення серед українців, які сподіваються на позитивні зміни в економіці країни.