
Потреба в додатковому часі для виборів
Голова Центральної виборчої комісії (ЦВК) Олег Діденко в інтерв'ю "Українській правді" зазначив, що організація післявоєнних виборів в Україні вимагатиме більше часу, ніж зазвичай. За його словами, чинне законодавство передбачає алгоритми проведення виборів після завершення воєнного стану, але через вплив повномасштабної війни необхідно коригувати ці процедури.
"Зараз, здається, є консенсус у суспільстві й серед політиків, що для підготовки виборів після завершення воєнного стану треба більший період часу, ніж той, який визначено законодавством", - підкреслив Діденко.
Зміни у виборчому законодавстві
Голова ЦВК також зазначив, що для проведення виборів після закінчення дії або під час воєнного стану доведеться змінювати виборчий закон. Наразі законодавство вимагає, щоб ЦВК оголосила вибори протягом місяця після завершення воєнного стану. Однак, за словами Діденка, цього часу недостатньо для підготовки демократичного голосування.
"Чи достатньо цього місяця для підготовки виборів? Якщо ми говоримо про голосування, яке буде демократичним і відповідатиме стандартам, то, мабуть, що ні. Всі це розуміють", - зазначив він.
Виклики електронного голосування
Діденко також обговорив можливість електронного голосування, зазначивши, що для його впровадження необхідні два фактори: достатній рівень розвитку технологій та свідомість виборців. Він підкреслив, що в Україні наразі немає цих умов, а також існують ризики кіберзагроз.
"Електронне голосування - це система, яку дискредитувати значно легше, ніж традиційне паперове. Тому що голосування відбувається в неконтрольованому середовищі", - сказав він.
Проблеми голосування поштою
Голова ЦВК також звернув увагу на ризики, пов'язані з голосуванням поштою, зокрема на проблеми роботи поштових служб.
"Ми вже встигли дослідити, що в різних державах пошти працюють по-різному, і в деяких - набагато гірше, ніж у нас", - зазначив він.
Організація виборів для громадян за кордоном
Діденко також розповів про процедуру зміни виборчої адреси для громадян, які перебувають за межами України. Він наголосив на необхідності створення додаткових виборчих дільниць поза межами посольств і консульств, щоб українці могли проголосувати.
"Ідея в тому, щоб наші громадяни за якийсь час до початку виборчого процесу могли подати заяву, що вони перебувають за кордоном і хочуть проголосувати там-то і там-то", - додав він.
Висновок
Таким чином, підготовка до повоєнних виборів в Україні вимагатиме значних зусиль та часу. Діденко підкреслив, що важливо уникнути експериментів у цій чутливій сфері, щоб не спровокувати внутрішні конфлікти, які можуть мати негативні наслідки для країни.
За даними DW, ці питання потребують термінового вирішення, щоб забезпечити демократичні вибори в Україні.
вибори виборче законодавство демократія післявоєнні вибори ЦВКВибори в Україні: чи можливі голосування під час війни?
В Україні знову обговорюють можливість проведення виборів, незважаючи на триваючу війну з росією. Чи готові українці до голосування в умовах бойових дій?
01 квітня 2025 р. 10:06
Вибори в Україні: виклики та перспективи після війни
Верховна Рада України затвердила резолюцію про проведення виборів після завершення війни. Проте, на шляху до демократичних процесів постають численні виклики.
04 березня 2025 р. 14:48
Повоєнні вибори: Корнієнко обговорив виклики з експертами
Олександр Корнієнко виступив на круглому столі, присвяченому підготовці післявоєнних виборів в Україні. Експерти обговорили ключові виклики та роль громадянського суспільства.
03 березня 2025 р. 00:00