Польща запроваджує контроль на кордоні з Німеччиною
Починаючи з понеділка, 7 липня, Польща запровадила стаціонарний прикордонний контроль на кордоні з Німеччиною. Вибіркові перевірки почалися опівночі на 52 пунктах пропуску і триватимуть щонайменше до 5 серпня. Аналогічні заходи вживатимуться і на кордоні з Литвою. При перетині кордону у осіб перевірятимуть паспорти та посвідчення особи.
Причини запровадження контролю
Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск, анонсуючи запровадження прикордонного контролю, зазначив, що попереджав німецьку владу про це ще у березні. "Терпіння Польщі вичерпано, односторонні заходи німецької сторони щодо контролю на кордоні призвели до напруги та створили 'відчуття асиметрії' у Варшави", - підкреслив Туск під час прямої трансляції засідання уряду.
Особливе роздратування він висловив щодо нової практики влади ФРН, яка розвертає мігрантів безпосередньо на своїх кордонах. За словами польського прем'єра, мета прикордонного контролю - "ефективно зупинити необґрунтовані повернення мігрантів з Німеччини".
Політичний контекст
Аналітики вказують, що дії Туска, які обмежують свободу пересування всередині ЄС, були продиктовані внутрішньополітичними причинами. Питання міграції стало важливим під час президентської кампанії, що нещодавно завершилася. Переможець виборів Кароль Навроцький від націонал-консервативних сил, а також кандидат Славомір Ментцен із ультраправої партії "Конфедерація" у своїх виступах застерігали від "культурно чужих" мігрантів.
Останніми тижнями німецько-польський кордон став гарячою точкою через посилення міграційної політики новим урядом ФРН. Націоналістично налаштований польський активіст Роберт Бакевич започаткував "групу дружинників" для захисту кордону, яка "патрулює" прикордонні райони.
Реакція на нові заходи
Туск розкритикував подібні інциденти, назвавши їх "ганебними та скандальними". Праві ЗМІ б'ють на сполох через те, що тисячі мігрантів нібито будуть передані з Німеччини до Польщі. Обраний президент Польщі Кароль Навроцький підтримав Бакевича, заявивши, що "захисники кордону виконують завдання держави, з якими нинішній уряд не в змозі впоратися".
Лідер партії "Право і справедливість" Ярослав Качинський також висловився з цього питання, зазначивши, що "німецька сторона регулярно переправляє нелегальних мігрантів на наш бік". Партія не приховує, що прагне поставити міграційну політику у центр політичних дебатів у країні.
Висновки
Ситуація на кордоні з Німеччиною розглядається як своєрідне випробування для прем'єр-міністра Дональда Туска. Політичні аналітики попереджають, що якщо уряд не поновить контроль над кордоном, це може стати політичною зброєю для опозиції. Туск залишив для себе можливість реагувати на дії Німеччини, обіцяючи "симетричну" відповідь, якщо Берлін не продовжить термін дії контролю на своїх кордонах, який закінчується у вересні.
За даними DW, ситуація на кордоні з Німеччиною може стати важливим фактором у політичному житті Польщі в найближчі роки.