12 березня 2025 р. 14:49 Переозброєння Європи: 800 мільярдів євро на нові борги

Переозброєння Європи: нові фінансові виклики

На екстреному саміті в Брюсселі 6 березня представники країн-членів ЄС оголосили про виділення близько 800 мільярдів євро на переозброєння. Ця сума викликала чимало запитань щодо механізмів фінансування, які незабаром обіцяє розкрити очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн.

Як фінансуватиметься переозброєння?

Згідно з попередніми даними, більша частина пакета, а саме 650 мільярдів євро, буде отримана за рахунок нових боргів окремих держав-членів ЄС. Лише 150 мільярдів євро планується залучити через кредити, забезпечені бюджетом ЄС, що наближає цю частину до механізму євробондів.

Лідер консервативного блоку ХДС/ХСС Фрідріх Мерц, який, ймовірно, стане наступним канцлером Німеччини, раніше виступав проти нових боргів, але тепер підтримує ідею необмежених кредитів для модернізації армії. "Чого б це не вартувало," - зазначив він.

Пакт про стабільність і зростання

Фон дер Ляйєн планує використати положення Пакту про стабільність і зростання, яке дозволяє країнам тимчасово відступати від бюджетних вимог у критичних ситуаціях. Це, за її словами, дозволить значно збільшити видатки на оборону. Експерт з міжнародної економічної політики Юрґен Маттес зазначає, що це дає країнам більшу свободу дій у фінансуванні оборонних потреб.

Ризики нових боргів

Однак зростання державного боргу може викликати занепокоєння на фінансових ринках. Низький кредитний рейтинг може ускладнити обслуговування позик, що, в свою чергу, обмежить фінансові можливості країн у інших сферах, таких як освіта чи пенсійне забезпечення.

На думку Маттеса, "поки неясно," як нові борги вплинуть на кредитні спреди, які визначають вартість запозичень для різних країн. Наприклад, Італія вже платить вищу премію за ризик у порівнянні з Німеччиною.

Спільні запозичення: можливість чи міф?

Дискусії про спільні єврооблігації тривають вже багато років. Північні країни, такі як Німеччина та Австрія, виступають проти, звинувачуючи південні країни у відсутності фінансової дисципліни. Для запровадження спільних боргів необхідні зміни до основних договорів ЄС, що є складним і тривалим процесом.

Висновок

На даний момент залишається незрозумілим, як саме Європа знайде кошти на переозброєння своїх армій. Чи змінить Мерц свою позицію щодо спільного боргу, поки що залишається під питанням. Як зазначає експерт, "я зроблю все можливе, щоб не допустити входження Євросоюзу в боргову спіраль."

Деталі фінансування та подальші кроки будуть оголошені найближчим часом, але вже зараз зрозуміло, що Європа стоїть перед серйозними фінансовими викликами, які потребують зважених рішень.

За даними DW.

боргові зобов'язання економічна допомога Європейський Союз оборона фінансування

ЄС обговорює створення спільного оборонного фонду

Міністри фінансів ЄС планують обговорити створення спільного оборонного фонду для закупівлі військової техніки, що дозволить знизити витрати та підвищити безпеку.

07 квітня 2025 р. 13:48

План переозброєння Європи перейменували на Readiness 2030

Європейський Союз змінив назву плану ReArm Europe на Readiness 2030 через критику з боку лідерів країн-членів.

22 березня 2025 р. 11:48

Конфіскація російських активів: єс не зняв питання з порядку денного

Європейська Рада не закрила питання конфіскації російських активів, незважаючи на активний лобізм проти цього заходу з боку деяких країн.

21 березня 2025 р. 07:48

Німеччина готується до нових викликів у політиці безпеки

5 березня канцлер Олаф Шольц обговорює з Фрідріхом Мерцом стратегію щодо війни в Україні та безпеки в Європі.

05 березня 2025 р. 11:49