28 березня 2025 р. 16:48 Перемир'я між Україною та росією: що відбувається насправді?

Перемир'я: що відомо?

Результатом недавніх перемовин між США та Україною стали заяви про можливе перемир'я. Однак сторони мають різні версії щодо дати його початку та звинувачують одна одну у порушеннях домовленостей. Як повідомляє DW, ситуація залишається напруженою.

Після телефонної розмови президента США Дональда Трампа з російським президентом Володимиром Путіним 18 березня Кремль оголосив про відмову РФ від ударів по об'єктах енергетичної інфраструктури на 30 днів. "Путін позитивно відгукнувся на цю ініціативу і дав відповідну команду російським військовим," — йдеться у повідомленні Кремля.

Заяви та обвинувачення

Міноборони РФ опублікувало інформацію про те, що нібито збило сім власних безпілотників, які були націлені на енергооб'єкти України. Проте перевірити цю інформацію неможливо. Спецпредставник президента США Стів Віткофф вірить у цю версію. Після цього Трамп поговорив із президентом України Володимиром Зеленським, який підтвердив готовність України до припинення атак на енергетичну інфраструктуру за умови згоди РФ.

"Одним із перших кроків до повного припинення війни може стати припинення ударів по енергетичній та іншій цивільній інфраструктурі," — зазначив Зеленський у своїй заяві.

Проте, незважаючи на публічну згоду, 25 березня у Ер-Ріяді оголосили про нові домовленості, які не включали українські об'єкти нафтовидобування, що викликало занепокоєння з боку українського міненерго.

Порушення перемир'я

Незабаром після оголошення про енергетичне перемир'я почали лунати звинувачення з обох сторін. 21 березня в Курській області РФ сталася пожежа на газовимірювальній станції, і Росія звинуватила Україну в обстрілі. Генштаб ЗСУ спростував ці звинувачення, зазначивши, що станцію обстрілювали самі росіяни.

Дмитро Литвин, радник президента України, заявив, що Росія не припиняла удари по українських енергетичних об'єктах, вразивши вісім з них за тиждень. Зеленський також підтвердив, що 27 березня Росія зірвала "енергетичне перемир'я," вдаривши по об'єктах у Херсоні.

Реакція США та подальші кроки

Зеленський закликав США відреагувати на порушення домовленостей. За підсумками переговорів у Ер-Ріяді Білий дім оприлюднив заяви про забезпечення безпеки судноплавства в Чорному морі та підтримку імплементації енергетичних угод. Проте не всі пункти в цих документах збігаються, що викликало додаткові питання.

Політолог Володимир Фесенко вважає, що порушення енергетичного перемир'я було неминучим через неформальні угоди. Він підкреслює, що для досягнення стабільності необхідно юридично зафіксувати домовленості, підписані офіційними особами обох країн.

Таким чином, ситуація залишається складною, і подальші кроки сторін можуть суттєво вплинути на розвиток подій у регіоні.

енергетична інфраструктура Зеленський перемир'я Путін США

росія знову порушує енергетичне перемир'я в Україні

1 квітня росія завдала удару по енергетичному об'єкту в Херсоні, порушивши домовленість про енергетичне перемир'я.

01 квітня 2025 р. 11:48

росія продовжує атаки на енергетичні об'єкти України

З 18 березня росія завдала ударів по восьми енергетичним об'єктам в Україні, незважаючи на оголошене перемир'я.

26 березня 2025 р. 13:48

путін відмовився від повного припинення вогню в Україні

Президент росії Володимир путін відмовився від негайного та повного припинення вогню в Україні, погодившись лише на зупинку атак на енергетичну інфраструктуру.

18 березня 2025 р. 21:36